EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Vasaras Saulgriežu vakars un koncerts Mazajā Mežotnē
132433

Ligita Kovtuna    02.07.2024

 

 

 

Izsmalcināts. Tā vienā vārdā raksturojams kārtējais Mazās Mežotnes pils 16. sezonas koncerts Saulgriežos,21. jūnijā. Rūpīgi izraudzīta programma, izcili atskaņotāji un – kā allaž – tuvāka iepazīšanās ar jaunumiem latviešu mūzikā! Tovakar ar diviem – jauniņo soprānu Brigitu Čirkši un Selgas Mences jaundarbu “Visa bija Jāņu zāle”, ko soliste dziedāja kopā ar RIX kvartetu. Tajā mūzicē augstākās raudzes mākslinieki – Ilze Kļava, Bergenas (Norvēģija) simfoniskā orķestŗa altu koncertmeistare,  Sandis Šteinbergs, Latvijas Simfoniskā orķestŗa vijoļu koncertmeistars, pirms tam orķestŗa Kremerata Baltica koncertmeistars, čelliste no Latvijas Nacionālās operas orķestŗa Inga Ozola-Sunepa un Jānis Maļeckis, pianists, Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors. Par RIX kvartetu – tas pazīstams arī Amerikas mūzikas draugiem, 2006. gadā, dodoties koncertturnejā, bet 2015. gadā, spēlējot P. Vasku slavenajā Phillips Collection koncertserijā Vašingtonā, DC.

      

Selgas Mences jaundarbs ir kārtējais P. Vaska fonda pasūtinājums īpaši šim Saulgriežu koncertam. Tam atbalstu sniedzis arī Valsts Kultūrkapitāla fonds. Skaņdarba četrās daļās skanēja gan tautasdziesmas “Jānīts brida rudzu lauku” tēma, gan “Jāņa māte sieru sēja” no Imanta Ziedoņa “Poēmas par pienu”. Beigās – “Kas apvilka zelta jostu”- oriģinālmūzika, kuŗā, kā saka komponiste, “centos parādīt Brigitas balss skaisto virtuozitāti.” Mūzikas kritiķis, Lielās Mūzikas balvas žūrijas loceklis Armands Znotiņš to novērtēja ļoti atzinīgi, rakstot: “Brigitas Čirkšes uztāšanās saistīja un pat aizrāva ar lokālu lokanību, bagātīgumu un – individuālitāti.” Ir pamats domāt, ka mēs, klausītāji, bijām liecinieki jaunas zvaigznes dzimšanā.

      

Brigita (26) ir liriskais soprāns, dzimusi Kurzemē, mūziķu ģimenē, absolvējusi Mūzikas akadēmijas vokālo nodaļu, pašlaik studē maģistrantūrā pie Kristīnes Gailītes. Tikko atgriezusies no Florences Italijā, kur trīs mēnešus papildinājās Conservatorio Luigi Cherubini. Jau drīz, 27. jūlijā, Brigita dziedās Siguldas Opermūzikas svētkos Anīnas lomā Dž. Verdi operā “Traviata” (kopā ar Maiju Kovaļevsku titullomā un Dmitro Popovu – Alfredo). 17. augustā Dzintaru koncertzālē viņa piedalīsies Ineses Galantes rīkotajā Baltijas balvas koncertā. 

 

B. Čirkše: ”Es ļoti priecājos par iespēju pirmatskaņot Selgas Mences jaundarbu! Viņas mūzika ir ļoti sievišķīga, smalka, caurspīdīga, kā Mocarts mūsdienu versijā. Tā ir tik tīra, perfekta, bet arī dzīva, moderna. Arī dziļi latviska.” To pašu var teikt par jauno solisti...

     

Ilze Kļava, Lielās mūzikas balvas 2023 laureāte, publiku iepriecināja atkal ar Pēteŗa Vaska interpretāciju – Adagio – finālu no viņa alta koncerta pārlikumā kalvieŗu kvartetam. ( Par oriģinālversijas atskaņojumu Cēsu koncertzālē aizvadītajā gadā ar Tallinas kamerorķestri I. Kļava arī saņēma augsto atzinību.)

      

Koncerta sākumā skanēja apcerīgais L. Van Bēthovens, beigās – romantiskais Kamils Sensānss, bet pēc koncerta notika Jāņulaika ieskandināšana Mazās Mežotnes pils plašajā pagalmā kopā ar vietējo folkloras grupu. Dega ugunskurs pils saimnieces – tēlnieces un koncertu rīkotājas Regīnas Deičmanes veidotajā dabas objektā “Četras stichijas”, griezās danči un skanēja dziesmas. Bija prieks viesu pulkā satikt arī mūsu tautiešus Vairu Kristoferi-Pelēci ar dēlu, Kārli Kanderovski, kuŗš bija atvedis līdzi viešņu no Bostonas, čellisti Salliju Ginteri.

      

Mazā Mežotnes pils ir viesmīlības un skaistuma apdvesta vieta Lielupes krastā, P. Vaska fonda un augstvērtīgas mūzikas mājvieta. Aicinu pievienoties koncertos!

      

Vairāk skat. mazamezotnespils.lv


 

Atpakaļ