EIROPAS LATVIEÐU LAIKRAKSTS
Par mûsdienu Krievijas publiku, baudâm un gribu
124906
Foto: Ieva Èîka, LETA

Maija Kûle, filozofe, profesore    10.05.2022

 

 

Filozofiskais skatîjums

 

Kopð 2021. gada beigâm Krievija sâka savilkt savu kaºaspçku pie Ukrainas robeþas, medijos pieauga to komentçtâju skaits, kuºi vaicâja – kas notiks? Skaidrojumi bira kâ no pârpilnîbas raga, un tie joprojâm ieòem daþâdas formas – pie apvârðòa parâdâs jauni þurnâlisti, polîtologi, ekonomisti, Kremïa intrigu pârzinâtâji, bet jau ierastie notikumu Krievijâ komentçtâji, piemçram, bijuðais èekists, tagad opozicionârs Jurijs Ðvecs, ekonomists Andrejs Illarionovs, Kremïa iekðpasaules pârzinâtâjs Valçrijs Solovejs, rakstniece un þurnâliste Jûlija Latiòina u. c. ik brîdi izdomâ jaunus skaidrojumus par notiekoðo. Latvijâ aktîvi strâdâ Andis Kudors, Andris Sprûds, Ilga Kreituse, Bens Latkovskis, Arnis Kaktiòð un citi, vçrtçjot notiekoðo no savas speciâlitâtes, proti, vçstures, polîtikas zinâtnes, þurnâlistikas, socioloìijas skatpunkta.

 

Filozofisku skatîjumu ir maz, gandrîz nemaz. Iespçjams, tâpçc, ka kaºð galvenokârt tiek uztverts kâ militâri polîtiska norise un galvenâs atbildes, kuras cilvçki grib dzirdçt, mçdz bût uz jautâjumiem: “Kuºâ pusç tu esi? Kuºð un kad uzvarçs?” Pçc 24. februâºa, kad Krievija iebruka Ukrainâ, komentçtâju vidç sâkâs teju sacensîba: “Es taèu pirmais teicu, ka viòi iebruks! Vai es to neteicu jau pirms gada?!”

 

Prognozçðana ir vajadzîga mâksla, un, ja kâdam ir lieliska intuîcija par procesu loìiku, tas ir tikai apsveicami. Tomçr vajag, lai tajâ arî ieklausîtos. Parasti modernajâs sabiedrîbâs vairâk dzird masu troksni, nevis atbildes.

 

“Izrâdes sabiedrîba” jeb “publika”

Krievijas tautu (visus, kuºi pieder ðai valstij) negribas dçvçt ne par Krievijas sabiedrîbu, ne nâciju, ne daþâdu tautîbu mistrojumu – paðlaik tâ visdrîzâk ir “publika”. Ðâdu apzîmçjumu izvçlos tâpçc, ka milzîga daïa Krievijas iedzîvotâju ir televîzijas skatîtâji. Viòus iespaido daþâdi ekrânmediji, bet daudziem nemaz nav sava viedokïa. Un ðâda sabiedrîba rîkosies pçc tâdas dzîves loìikas, kas raksturîga publikai, nevis pçc reâlas sabiedrîbas loìikas.

 

Interesanti, ka militârais analîtiíis Oleksijs Arestoviès plaðu ievçrîbu ieguva ar to, ka viòa prognozes par Krievijas uzvedîbu, izteiktas pirms vairâkiem gadiem, precîzi sakrita ar notiekoðo 2021.–2022. gadâ. Ðíita, ka kâds pârdabisks spçks viòam rokâs bûtu iedevis Krievijas plânus. Varbût tâ arî bija, taèu Arestovièa izklâstos bieþi atskan fraze: “Secinu pçc procesu iekðçjâs loìikas... bûs tâ un tâ.” Viòð runâ par kultûras formâm, jçgu un loìiku, kas analîzi padara saistoðu. Raksturojot kaºu militâri polîtiskâ skatîjumâ, ir svarîgi uzrâdît tanku skaitu, dzîvâ spçka daudzumu, kaºa taktiku un stratçìiju utt., ko TV24 kanalâ katru vakaru lieliski dara NBS rezerves pulkvedis Igors Rajevs. Tâ ir fakticitâte – vajadzîga, skaidrojoða mâcîba.

 

Kâpçc kaºð ir jâkaro? Tâ jau ir filozofiski çtiska dilemma. Filozofija darbojas kâ gara dzîves un kultûras formu loìika. Tâs uztaustîðana atver acis arî militâristiem, valstu aizstâvjiem un polîtiíiem. Piemçram, filozofs Karls Popers Otro pasaules kaºu dçvçja par “atvçrtâs sabiedrîbas” cîòu pret “slçgto” jeb totâlitâro sabiedrîbu. Atvçrtais, brîvais pret slçgto, apspiedoðo kâ visa Otrâ pasaules kaºa galvenais vçrtîbu krustojums.

 

Par kaºu Ukrainâ tagad raksta, ka tas ir lîdzîgs, proti, Ukrainas demokratija pret Krievijas totâlitârismu. Ukrainas lûgums to atzît par Eiropas Savienîbas (ES) kandidâtvalsti ir skaidrs solis eiropisko vçrtîbu un liberâlâs demokratijas virzienâ. Ukrainas iedzîvotâju patriotisms patieðâm ir pasaulvçsturiskas nozîmes fenomens un liek domât par nacionâlas valsts vçrtîbu.

 

Kâds ir Krievijas totðlitârisms, ko tagad mçdz saukt par jauno faðismu (raðismu)? Vai Krievijas publika sacelsies, pati bûdama apspiesta? Nç, nesacelsies, jo publika skatâs, nevis saceïas pret varu! Skatîtâji nemçdz bût revolucionâri, viòi vairâk ir zvilnçtâji. Daþas Naði un citas grupas ar sarkanziliem karogiem marðç ielâs. (Interesanti, ka pat Vâcijâ, Kanadâ, Grieíijâ, bet grieíi viòus iekausta!) Marðçðana, braukðana auto kolonnâs ir uz skatîðanos vçrstai publikai vajadzîga performance, t. i., izrâdîðanâs. Viss notiek pçc sociâlâs loìikas principiem.

 

Filozofs Gijs Debors ir lieliski aprakstîjis jçdzienu “izrâdes sabiedrîba” (La société du spectacle, 1967). Lûk, pçc 50 gadiem tâda ir gatava, turklât ar kaujinieciski militâru ievirzi, Krievijâ, uz kuºas fona rietumnieku patçrçtâjsabiedrîbas izrâdîðanâs skaistos lûpukrâsu reklâmrullîðos tâds nieks vien izskatâs.

 

Bûdami “publika”, Krievijas ïaudis neiziet ielâs, neprotestç kâ Navaïnijs, tajâ nav intences, uz kuºu 19. gadsimtâ aicinâja Markss: “Visu zemju proletârieði, savienojieties!” Ekspluatâcija nav motîvs, lai ietu ârâ, jo jâpaliek iekðâ, pie dârgâ TV. TV visu pasaka un parâda, kâ tas esot. Kritiíiem bûtu jâsaprot, ka îstenâ reâlitâte ir samainîjusies vietâm ar TV virtuâlitâti un apgriezusies kâjâm gaisâ. Sociâlie konstruktîvisti (Latvijâ tâdu ir papilnam), kuºi sociâlo reâlitâti atzîst par konstruçtu, tagad var iet un pielaikot putinisko impçriju kâ savas metodes kvintesenci, jo tur nav nâcijas, bet ir publika.

 

Interesanti, ka Hitlera ideoloìijas uzvaru 1930. gados sekmçja technikas brînums – radio. Putinam spçku dod televîzija kâ rupors. Jâpiebilst, ka cilvçkus ietekmç ne tikai ïoti labi apmaksâtie ekrânmediju virtuozi (no kuºiem daþi neticot tam, ko sludina, kâ stâsta par Solovjovu Krievijas 1. kanalâ), bet TV kâ sociâlâ technika. Krievijâ ir veikts diezgan ticams pçtîjums “Afina”, pieejams: www.extreamscan.eu. Pçdçjos trijos mçneðos pirms kaºa sâkuma vadoðâs Krievijas TV programmas spçjuðas mainît attieksmi pret Ukrainu no pozitîvas 2021. gada novembrî (45%, negâtîva ¬¬¬– 43%) uz negâtîvu 52% (pozitîva ir vairs tikai 35%) 2022. gada februârî, tâdçjâdi sagatavojot augsni Ukrainas iedzîvotâjus uztvert kâ ienaidniekus. Pamatîgs infokaºð bija sâcies jau pirms 24. februâºa. Infokaºâ vçrojama metafora: ledusskapis pret televizoru – labklâjîbas vçrtîbu (pârtikas) pretstâve TV kâ kaºa ideoloìijai.

 

Pçtîjumâ “Аfina” var redzçt vçl kâdu svarîgu lietu – tieði TV un internets ir tâ robeþðíirtne, kas sadala Krievijas sabiedrîbas viedokïus par/pret kaºu, nevis reìioni, darbs, dzimums vai vecums. Krievijâ 2022. gada marta sâkumâ 71% izmantoja TV, tikai 28% to neskatîjâs. TV ietekme ir radîjusi 68% kaºa piekritçju (neatbalstîtâji ir tikai 16%).

 

“Afina” pçtnieki secina, ka interneta vidç 34% atbalsta kaºu, 37% to neatbalsta. Tâ ir vçrâ òemama atðíirîba no TV skatîtâjiem. Internets, kuºu vairâk izmanto jaunatne, ar daudzveidîgiem kanaliem attieksmes veidoðanâ pret kaºu râda viedokïu daþâdîbu un ðaubas.

 

Tâtad globâlâ interneta pieejamîbas sekmçðana Krievijâ, kâ liekas, ir glâbiòð no impçrisma sloga. Tieði tâpçc vara to ierobeþo. Internetam kâ informâcijas avotam vajadzçtu bût maksimâli pieejamam Krievijas iedzîvotâjiem, lai veidotu demokratiskus uzskatus un tiktu vaïâ no TV “dvakas” un kaºa veicinâtâjiem. Visu krievu sabiedrîbu uzskatît par pilnîgi apmâtu bûtu pârsteidzîgi.

 

Citos pçtîjumos putinisma un kaºa atbalstîtâju skaits jau ir ticis palielinâts lîdz 83%. Gribas domât, ka infokaºa laikâ varbût vairs nevajag socioloìiju, jo cilvçki diezin vai atbild patiesi. Socioloìija, iespçjams, pati ir kïuvusi par kaºa mâkslu, jo runâ ar publiku, nevis individiem, kuºiem bûtu savs viedoklis.

 

Interesants ir Londonas Ekonomikas skolas 6. aprîlî veiktais pçtîjums, kuºu izstrâdâja Filips Èapkovskis (Philipp Chapkovski) un Makss Ðaubs (Max Schaub), ar speciâlu metodi atklâjot, ka 15% aptaujâto neatbild, ko îstenîbâ domâ, bet saka, kâ varai vajag. Viòu secinâjumos parâdâs, ka tikai 53% respondentu atbalsta kaºu Ukrainâ, taèu þçl, ka viòu aptaujâtie galvenokârt ir jaunatne, kas sçþ pie datora, nevis viss plaðais spektrs. Tâtad Krievijâ kopumâ kaºa atbalstîtâju ir vairâk par pusi, bet ne 83%. (Redakcijas izcçlums)

 

Franèu filosofs Þans Bodrijârs 1981. gadâ uzrakstîja grâmatu par simulakriem un simulâcijâm. Visi ðie TV stâsti un tçli ir spilgti simulakri (ðíietamais, ko uztver kâ reâlo), kas nav klasiski feiki (fake), jo to ietekme ir iegûta nevis ar blçdîbas palîdzîbu, bet ar citas reâlitâtes radîðanu. Simulakri ir apveltîti ar vizuâli estçtiskas, ideoloìiski piesâtinâtas ticîbas spçku, lai kâ reâlo attçlotu to, ko râda un saka. Tâ ir virtuâla pasaule, kuºu cilvçki pieòem par vienîgo reâlo. Ir populârs izteiciens: “No [bijuðâs] reâlitâtes tagad ir palicis tikai tuksnesis!”

 

Kâpçc Putins baidâs Krievijâ izsludinât mobilizâciju? Tâpçc, ka tâ publiku no vizuâli virtuâlâs dzîves iemetîs cieðanâm pakïautâs reâlâs dzîves sfçrâ. Cilvçks, “kuºð mîl ekrânu”, var nosisties, un to viòð neparko negrib. Tâds kritiens ir baigs – kâ izkrist no piektâ stâva. Tâpçc cilvçki dzîvo kâ publika kaºam. Krievijas varai cilvçku trakâ mîla pret TV patlaban ir veiksme, atbalsts viòu vadîbai, jo tâ ir estçtizçti polîtiska dzîves forma, par kuºu pati publika domâ, ka tâ ir ârpus polîtikas.

 

Kaºa polîtikai pieder ðausmas TV ekrânâ, taèu tâs ir vizuâlas ðausmas – kâ datorspçle, psiches uzbudinâjums, virzîba uz bezapzinâtajâm nâves un dzîvîbas konfrontâcijas alkâm –, bet tikai kâ spçle, jo tas “taèu nenotiek ar mani”. Ukraiòu ideologi min skaitli 20 000 – ap 20 000 bojâgâjuðo krievu kaºavîru, kuºus kâ miroòus lielajâ Krievzemç vajadzçtu sajust kâ bçdu. Tas skan nelâgi, taèu viòu ir par maz (sadedzinâti pârvietojamajâs krematorijâs, pamesti Ukrainâ uz lauka, noslçpti utt.), lai kaºa publiku novestu pie kaºa reâlitâtes.

 

Tas, ka Krievija ir “publika”, vçl vairâk redzams viòu izmantotajâ valodâ. Kaºa laikâ mçdz bût rupja, emocionâla valoda, ideoloìiski piesâtinâti izteikumi. Taèu Krievijas vara reâlizç slçpto valodu, eifçmismus. Kuºð izgudroja, ka nedrîkst teikt “kaºð”, bet jâsaka “speciâla operâcija”? (Izklausâs pçc galma bijuðâ ideologa V. Surkova jociòiem, taèu ðis “kungs” esot aizvâkts no varas gaiteòiem.)

 

Slçptâ jeb ðifrçtâ valoda ir viena no totâlitâras iekârtas pazîmçm, kuºu lieliski atmaskoja Viktors Klemperers grâmatâ “LTI. Treðâ Reicha valodas filologa piezîmes”. Par Krievijas–Ukrainas kaºu var uzrakstît tieði to paðu un vçl vairâk, jo klât nâk aizrautîba ar vizuâlizâciju – video, foto, TikTok ainiòâm kâ kaºa valodu. Tâ nav îsti dezinformâcija, bet veids, kâ kaºa valoda funkcionç publikai, kas to identificç ar reâlitâti.

 

Par varas baudu

Jâmin arî tâds fenomens kâ bauda. Krievija kâ publika vçlas baudu un to iegûst. Nav runa par kâdu militâru uzvaru, bet identifikâciju. Tas ir psichoanalîtiski saprotams kultûras aspekts. Ðâdu lietu sauc par “sublimâciju” – kad kaut kâ trûkst, to aizvieto (sublimç) ar ko citu. Kad Krievijai trûkst normâla, cilvçciska progresa, to aizvieto ar krieviskuma paðapziòas celðanu, cenðoties izmantot citas nâcijas pakïauðanu. Sublimâcija, ja tâ tiek pareizi un spçcîgi vçrsta, dod baudu.

 

Cilvçks kâ dzîva, miesiska bûtne vçlas baudu, apmierinâjumu, pieklâjîgi to sauc par “laimi”. Pastâv daþâdi baudas veidi: íermeniska, miesiska, garîga, intelektuâla, estçtiska, seksuâla, varas, vardarbîbas utt. Katrs dzîvç ir ieguvis kâdu kripatiòu baudas un zina, par ko ir runa. Cilvçkam pçc dabas ir dota tieksme vairot baudas un mazinât cieðanas (protams, sev). Nav lielas atðíirîbas – pirmais vai divdesmit pirmais gadsimts. Tâpçc ir filosofi un teologi, kuºi patlaban saka, ka cilvçciskâ bûtne gadu tûkstoðos nav mainîjusies. Tiktâl viòiem ir taisnîba – baudas gûðana ir dzîvoðanas princips.

 

Aplûkosim divu baudas veidu sadursmi un savijumu – varas baudu un patçriòa baudu (to var saukt arî par labumu baudu). Ðis kaºð piedâvâ iniciçt notikumus ap abâm baudâm. Krievijas publikai tas ïoti spilgti un pârliecinoði piedâvâ varas baudu, un tâ ir kaislîga, spçcîgi uzbudinoða lieta – lîdzdalîba impçriskajâ apziòâ.

 

Jautâsiet: “Kâdas varas, kam Krievijâ ir vara? Tikai paðam Putinam!” Taèu tâ nav taisnîba. Krievija tagad spilgti reâlizç izteiktu impçriskas varas tieksmi un tajâ ievelk visu, ko spçj. Ðî tieksme drîzâk ir no cara laika, nevis saistîta ar ïeòinisko revolûciju, padomju varu. Putins uzbrûk Ïeòinam (kas par pavçrsienu, kâ publika to sagremos?) nevis par sîkumiem, bet konceptuâli. Ïeòins nâca no “apakðas”, revolûciju Krievijâ uztaisîja kâ maidanu, sajauca kârtis krieviskajai impçrijai, grâva tâs diþenumu, vçl iekûlâs pilsoòu kaºâ utt. Tikai impçriskâ, cariskâ, paðapziòas pilnâ lînija Krievijâ ir vajadzîga, nevis ðis boïðevistiskais, sâkotnçjais juceklis. Varas vertikâles aizskarðana, nâkot “no ielas”, ir bîstama, tâpçc maidans Ukrainâ Krievijas acîs bija îpaði bîstams.

 

Katrs krievs savâ abstraktajâ tçlâ ir diþs! Pievienojieties mums, un arî jums kâ tautietim tiek atïauts identificçties ar ðo diþenumu, varu, pârâkumu pâr citâm valstîm un jebkuºu cilvçku, kuºð nepieder Krievijai! Krieviskâ izredzçtîba! Tâ ir dalîðanâs ar varas sajûtu, kas dod baudu. Nemateriâlu, zemapziòas baudu.

 

Nevajag to novçrtçt par zemu – tas bûtu naivi. Ðî iedçstîtâ varas bauda var bût sakne nâkamajam, paplaðinâtajam kaºam, ekspansijai, izredzçtîbai, kuºa vçl nav maksimâlizçta. Ðâdu gâjienu ar izredzçtîbas sajûtu pasaule pieredzçja jau ar Hitleru, tikai viòa ideoloìija teorçtiski bija dziïâk izstrâdâta nekâ putiniskâ.

 

Ir zinâms, ka Krievijas ZA institûtiem pçdçjos gados tika pasûtinâta civilizâciju ideoloìija. Kad Filozofijas institûts Maskavâ sâka stâstît, ka pasaulç ir daþâdas civilizâcijas un katrâ ir kaut kas labs, direktoru gâza, tâdâ stilâ rakstîtais tika uzskatîts par nepareizu, jo vajag stâstu, kuºâ Krievija ir îpaða, citus aplaimojoða civilizâcija. Multikulturâlisms neder.

 

“Krievu pasaules” ideja arî “paèâkst”, jo tâs interpretâcijâ nereti taisâs respektçt kâda reìiona îpatnîbas, kas grauj diþenumu. Kïûst redzams, ka Krievijas kaºam Ukrainâ nav viltîgas filozofiski ideoloìiskas bazes, izòemot izredzçtîbas tçmu un slâvu identitâtes vienâdoðanu. Ja Krievija bûtu tâ îpaðâ civilizâcija, tad vajag pateikt, ko tâ dos visai pasaulei. Kâ izrâdâs, ideoloìija nav bijusi nobriedinâta varas dzîlçs, un jâiztiek ar saukïiem un “broðâm”, turklât nâkas mainît stâstus, kâds ir bijis militâristu mçríis Ukrainâ.

 

Krievijas publikai, kuºai îsti nekâ nav, tiek piedâvâta “impçriskâs varas bauda” ar zîmçm. Katrs var sev piespraust Georga lentîti, krâsot “Z” burtu uz maðînâm (redz, kâ, baidaties!), vicinât karogu. Varas baudas maksimums nenoliedzami parâdâs rîcîbâ, kuru sauc par Buèas fenomenu – slepkavot ukraiòus un vietçjos krievus, sievietes, bçrnus, vecîðus. Jo vâjâks stâv pretî, jo lielâks sadisms pret to.

 

Krievijas kaºavîri, kuºi nav identificçjuðies ar varas baudu, varbût atturas no vardarbîbas pret civilajiem un ievçro tâ saucamos “kaºa noteikumus” – kaºot tikai ar militâru pretinieku. Taèu ðis nav klasisks kaºð, kuºâ militâristi ietu pret militâristiem. Klasikas laiks ir beidzies, pastâv postmodernâs baudu sabiedrîbas, kuºâs nogalinât, òirgâties, izvarot, tîðuprât sagraut mâjokïus, maðînas, visas normâlâs dzîves lietas, kâdam okupantam dod baudu. Tas tiek stimulçts no Krievijas varas puses (kâ pierâda par kara noziegumiem savâktâs liecîbas).

 

Vai ar labumu ierobeþoðanu bûs gana

Labu dzîvi rada divu baudu kombinâcija – vara un labumi. Taèu Krievijâ abus bija sagrâbuði oligarchi. Vispârâkajâ pakâpç tie pieder prezidentam Vladimiram Vladimirovièam. Daïu no labumiem pçdçjos 10–15 gados cilvçki Krievijas lielpilsçtâs tomçr dabûja, kad valstî ieplûda naftas un citu energoresursu nauda. Pilsçtâs viens pçc otra atvçrâs smalki restorâni, spa, kosmçtikas veikali, bija pieejama laba ârstniecîba, ceïojumi.

 

Rietumu sankcijas ðos labumus tagad mçìina atòemt. Tomçr sankcijas iedarbojas lçni, un bauda no labumiem nav bijusi visaptveroða parâdîba, ja raugâs uz visu lielo Krieviju kopumâ. Veèuks kâdâ Aizbaikâla ciematiòâ, kad viòu intervç TV, saka, ka pilnîbâ atbalsta Putinu, kaºu Ukrainâ, jo tâ ir valsts varenîba, bet paðam no labklâjîbas tik vien ir ticis, ka divâm vistâm izperinâjuðies câlçni. Arî labi. Tâ ir pierasts dzîvot.

 

Tagad augsta likme ir jautâjumam – vai piedâvâtâ varas bauda, identificçjoties ar Putina ideoloìiju un atbalstu kaºam, nebûs stiprâka par tiekðanos pçc labumu baudas? Vai sankcijas iedarbosies uz psichi? Labumi zudîs, bet varbût varas bauda tos kompensçs ar savu vilinâjumu? Ja varas bauda bûs stiprâka, tad visiem Krievijai apkârt dzîvojoðajiem draud ilgstoði kaºi. Reþisors Aleksandrs Rodjanskis radio DOLIN (13.04.2022.) saka: “Kamçr pastâv impçriskâ apziòa, Krievija ir bîstama.”

 

Patçrçtâjsabiedrîba ienâca Krievijâ, bet ne visur. Raidîjumi râda briesmîgi nabadzîgas sâdþas. Vai publika tur spçj iztçloties, ka viòiem vajag baudas, ko dod labumi, kaut vai silto ûdeni, jaunu maðînu, nemaz nerunâjot par tûrisma braucienu uz Parîzi? Diezin vai. TV pirmais kanals piedâvâ identificçties ar Superkrievzemi, kuºa uzvarçðot kaºâ pret kaut kâdiem ukraiòu nacistiem, un tas, iespçjams, ir labâk saprotams notikums nekâ “redzçt Parîzi un mirt”. Turklât, kâda Parîze, ja 72% Krievijas iedzîvotâju nav ârzemju pases (Levada centrs, 2016) un iespçjas ceïot.

 

Varbût Krievijâ savu vârdu kaut kad teiks potenciâlâ vidusðíira, kuºai nav bijis ïauts izaugt kâ ðíirai? Programmçtâji, interneta vidç mîtoðie speciâlisti, pat dâmiòas, kuºâm tagad atòçma Instagram? Nevis strâdnieku ðíira, kâ gribçja marksisti, bet patçrçtâju ðíira, kas jau ir sajutusi labumu smarþu. Bûs pârmetumi varai, kâpçc esam sâkuði dzîvot sliktâk, – cukura nav, ceïot vairs nevaram!

 

Taèu pagaidâm, kâ to vçro socioloìija, nekas tâds nesâkas. Tâpçc, ka identifikâcijas bauda ar varu ir sapîta ar bailçm no îstâs varas. Jâpadomâ, kâpçc 500 Krievijas lielâko universitâðu (kuºâm pietrûkst lîdzekïu) rektori parakstîjâs zem vçstules “urrâ, Putina reþîmam!”. Nevis kritiski paprasîja budþeta lîdzekïus, piemçram, no militârâ aparâta, kur tie tagad izgaist nebûtîbâ.

 

Neviens nezina, vai varas bauda jeb putiniskâ ideoloìija patieðâm pieveiks ðo publiku lîdz galam un tâ pilnîgi padosies ðîs baudas tîksmei. Bet uz to virzâs. Ðobrîd baudu stratçìija ir kaºa ideologu rokâs – atmodinât zvçra instinktus. Ir noteikti sodi, apturçta opozîcija. Labâk nebûs. Pat ja nomainîtu patvaldnieku, ðajâ kaºâ starp baudu variantiem nekas nemainîtos, jo tas nav viena cilvçka rokâs. Sociâlâ loìika ir iedarbinâta, kuìis peld.

 

Izskatâs, ka Krievijas kultûrâ strauji tiek atmodinâti sen ieliktie motîvi: “Mçs esam visdiþâkie! Vardarbîba atnesîs mûsu iztçloto taisnîgumu.” TV un filmu industrija pie tâ piestrâdâ. Filmas “Brâlis” (reþ. Balabanovs) varonis Daòila ir ðis varas baudas tçls, kuºð ðauj bandîtus, pats pie tiem piederot, un tajâ tiek mçìinâts saskatît kaut kâdu ceïu uz taisnîgumu. Savukârt Ukrainâ filma “Brâlis” esot skatîta ar aizdomâm. Filma dod identifikâcijas – èeèens ir terrorists (Èeèenijas kaºa laikâ), ukrainis ir nacists (tagad). Pat Puðkins daïâ darbu ir ðovinistisks, impçrisks, un ir laiks to atgâdinât. Labumos dzîvojoðajiem eiropieðiem tas ir nesaprotami, un tâ ir liela kïûda. Krievija sevi patieðâm ir uzbûvçjusi citâdu, publikai identificçjoties ar varas baudu.

 

Labumu baudas pâròemtie Rietumi

Kâpçc mums, Rietumos, tâ nav? Tâpçc, ka mçs sludinâm demokratiju, kuºas princips ir varas maiòa. Demokratiskâs iekârtâs vadîbu pârvçl, nomaina koalîcijas, daudzos amatos pat neïauj aizsçdçties. Tas ir princips, lai neïautu saplûst ar varas baudu! Ðis pat ir bûtiskâks princips nekâ demokratijas dotâ iespçja diskutçt, izteikt savu viedokli, runas brîvîba. Runât jau var, tikai jâsaprot, ka bieþi neviens to neòem vçrâ.

 

Rietumu sabiedrîbas ir iegrimuðas labumu baudâ. Tas nemaz nav tik labi, kâ paði domâjam. Atcerçsimies, ka Latvijas iedzîvotâji ap 1990. gadiem ïoti vçlçjas dzîvot tikpat labi kâ Rietumos. Trîsdesmit gados ir daudz sasniegts, lielveikali ir pilni ar mantâm, ir maðînu pârpildîtas ielas, ceïotâji no Latvijas ir redzçjuði pat Antarktîdu, nemaz nerunâjot par Eiropas lielpilsçtâm. Latvijas valsts dokumentos ir ierakstîts ceïð uz sociâlâs labklâjîbas valsti. Ar sociâlo vienlîdzîbu gan diezin kâ neiet, nabadzîgo iedzîvotâju procents ir pârâk augsts, arî Dþini koeficients.

 

Tomçr, vçrojot mûsu sabiedrîbu, ðíiet, ka ir iekosts labumu baudas pîrâgâ. Tagad, kad priekðplânâ iznâk bailes no kaºa, kas var atvelties uz Baltiju, daïa iedzîvotâju ir ar mieru samazinât tçriòus un nesavtîgi palîdz ukraiòiem. Tauta ðeit vçl nav tik dziïi ieslîgusi tîksmç pçc labumiem kâ daïa Rietumvalstu pilsoòu. Ungârija, daïçji arî Vâcija, Austrija patlaban cenðas saglabât iespçju pirkt energoresursus no Krievijas (praktiski finansçjot viòu kaºa izdevumus). Tas nozîmç patçrçtâjiem (demokratijâ tie ir arî vçlçtâji) nodroðinât dzîvokïos siltumu, maðînâs degvielu, redzçt IKP pieaugumu, un biznesa peïòu, t. i., dzîvot ierasti. Tas rada aizdomas, ka labumu sabiedrîbâ ir grûti ar uzupurçðanos kâdu citu vçrtîbu, piemçram, Ukrainas brîvîbas, labâ. Labumi ir labi, taèu tie sasilda tik daudz, ka tiek aizmirsta patiesîba, – pasaule sastâv ne tikai no labumiem, bet arî no cieðanâm, uzupurçðanâs un mîlestîbas.

 

Jauna Gribas laikmeta sâkums

Ukraina paðlaik ne tikai kaºo, bet arî audzina pasauli. Tomçr pasaules vçsturiskajâ gaitâ patlaban ir iesaistîjuðies vçl lielâki “pûíi” nekâ kaºð Ukrainâ. Ðo pavçrsienu piedâvâju nosaukt par jauna Gribas laikmeta sâkumu. Kad valda griba, dzîves formas mainâs – vairâk spçka, lielâki izaicinâjumi, mazâk argumentâcijas utt.

 

Ja ar ïoti plaðu skatu raugâmies uz laikmetu maiòu, tad jau kopð skolas laikiem visi zinâm – bija Apgaismîbas laikmets, pçc tam technoloìiju laiks, 20. gadsimta kaºi, un tad 21. gadsimta cilvçce vçlçjâs bût miera laikos. Taèu mûsdienâs tas nav izdevies. Kâpçc?

 

Filozofijâ ir pazîstamas divas cilvçka spçjas – prâts un griba. Apgaismîba ir tipisks prâta laikmets. Tajâ paredz krât zinâðanas un prasmes, darbîbâm ir cçloòi, rîcîbai vajag mçríus, idejâm – argumentus. Apgaismîba nebeidzas ar 19. gadsimtu, tâ ir klâtesoða katrâ uz prâtu balstîtâ sabiedrîbâ, arî Latvijâ.

 

Taèu prâts nav tas, kas valda vienmçr un visur. Kur ir runa par spçku, tur ir griba. Griba–spçks–vara ir mûsdienu 21. gadsimta “svçtâ trîsvienîba”. Turpretî patçrçtâjsabiedrîbâs dzîve ir nevis cîòa, bet gan patçrçðana. Ðâdas sabiedrîbas nav stipras tâdçï, ka labumi tiek pavairoti, piedâvâti un doti, – tie tikai jâpaòem, jâsamaksâ, un pie tiem pierod. Ekonomiskâ, finansiâlâ, kultûras situâcija attîstâs, jo tâ ir sakârtota ar prâtu un zinâðanâm. Pat darba stundu skaits tiek samazinâts, lai pagarinâtu brîvdienas. Tiek solîta izlîdzinâðanas nauda bez darba (ideja dot katram mçnesî 500 eiro)! Protestantiskâ darba morâle pazûd. Laiks, kad darbs bija jçga, arî pazudîs. Kas patçrçtâjiem nâks tâ vietâ? Nezinâm. Dzîves forma no varoòstâstiem ir pârvirzîjusies uz íermeòa tîksmi un labumiem. Egils Levits jau pirms sava prezidentûras laika pareizi rakstîja, ka tas, ko mums vajag, ievçrojot gribas laikmeta tuvoðanos, ir valstsgriba.

 

Labklâjîbas sabiedrîbu augstais lîmenis priecç cilvçkus, taèu padara nevçrîgus pret visiem tiem, kuºiem prevalç griba. Mûsdienâs daudz runâ par ìeopolîtiskâm pârvirzçm, par multipolâriem varas centriem, kuºos koncentrçjas griba. 21. gadsimtâ tâda noteikti ir Íîna. Ja piederam ES, tad vçlamies, lai Eiropa bûtu viens no ðâdiem centriem, nevis tâ “vecmâmiòa”, par kuru savâ runâ Eiropas Parlamentam vçstîja pâvests Francisks. Vçl vairâk –, lai ES bûtu savas robeþas, griba sevi aizsargât, savi militârie spçki (NATO ietvarâ).

 

Gribas laikmetâ daudz kas notiek citâdi nekâ tad, kad dominç saprâts. Nevajag argumentus, jo griba vienkârði grib. Tâda ir pasaules vçstures skola, jo gribas laikmeti ir bijuði ne vienu reizi vien. 20. gadsimta pasaules kaºu laikâ ðíita, ka gribai ir vajadzîga pamatojoða ideoloìija (ne velti hitlerieði piestrâdâja pie ârieðu pârâkuma idejas, lai kaut kâ argumentçtu savas darbîbas).

 

Ðobrîd putiniskajai ideoloìijai vairs nav nepiecieðami argumenti – tâ grib, vienkârði grib savu varenîbu, un lai to iegûtu, grib iznîcinât ukraiòu nâciju un valsti. Eiropâ gribas gribçðana nekad nav bijusi tik baiga, ârpus saprâta zonas. Agrâk prâts nereti ir ticis pielikts pie kalpoðanas gribai, tagad pat tas vairs nav vajadzîgs.

 

ES ar zinâðanu sabiedrîbas un zinâðanu ekonomikas ideju 2010. gados paaugstinâja prâta lomu. Kur “izèâkstçja” ðî ideoloìija? Arî Latvijâ, arî attiecîbâ uz zinâtni.

 

To nomainîja cits konstrukts – zaïais kurss –, kas netiek îstenots, jo bija pandçmija, un tagad ir kaºð Ukrainâ. Eiropiskais konstruktîvisms spçlçjas ar idejâm kâ bûvklucîðiem. Taèu neievçro vienu lietu – gribas laikmetâ neder trausli klucîði, bet ir vajadzîga stingra, ar paðapziòu apveltîta stâja – spçja gribçt! Nevajag èetrdesmit telefona zvanus no patçrçtâjsabiedrîbâ grimstoðo valstu puses, zvanot tam patvaldniekam, kuºð savu iecerçto impçriju nolçmis balstît uz varas baudu. Gribas laikmetâ atkal vajag Eiropas varoòus, spçku un paðpârliecinâtîbu.

 

Publikâcija tapusi sadarbîbâ ar portâlu lvportals.lv (“Latvijas Vçstnesis”)


 


 

Atpakaï