Kārlis Streips 15.10.2019
Pagājušajā svētdienā, 13. oktobrī, Maskavā bija salūts par godu dienai, kad PSRS Sarkanarmija ienāca Rīgā un to atbrīvoja no nacistu spēkiem. No Lielā Tēvijas kaŗa viedokļa, šāda uguņošana varbūt bija saprotama, bet ne no Latvijas un latviešu viedokļa. Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs portālā Facebook rakstīja: Šovakar Maskavā būs salūts, lai atzīmētu Rīgas atbrīvošanas 75. gadadienu. Ir lieliski, ka nacisti tika sakauti, taču Sarkanarmija līdzi atveda padomju okupācijas dekādes. Ir nožēlojami, ka Krievija ignorē šo faktu un turpina izplatīt nepatiesu vēstures naratīvu.
Latvieši zināja, ko nozīmēja Sarkanarmijas atgriešanās. Daudzās jo daudzās ģimenēs bija cirstas rētas no 1941. gada masu deportācijām. Jēdziens Baigais gads precīzi atspoguļo boļševiku rīcību pirmajā okupācijas periodā. Protams, sekojošā nacistu okupācija nekāda rožu dobe nebija, it īpaši Latvijas ebreju kopienai, taču, salīdzinot ar krieviem, vācieši vismaz vairumā gadījumu bija civilizēti. Mainoties karojošo pušu statusam, daudzi latvieši sāka domāt par bēgšanu, arī mani vecvecāki. Vecmāmiņa no mātes puses pirms došanās prom rūpīgi iztīrīja dzīvokli un durvju atslēgu paslēpa zem tepiķīša gaitenī, lai vēlāk nebūtu problēmu atkal iekļūt dzīvoklī. Tad viņa devās ceļā kopā ar vīru, divām mazām meitām un trešo meitu puncī. Vecmāmiņa Latviju neredzēja vairs nekad. Sava televīzijas raidījuma vajadzībām, savukārt, konstatēju, ka leģendārajam Latvijas aviācijas pionierim Kārlim Irbītim 14. oktobrī bija 115. gadadiena. Viņš no Latvijas aizbrauca 1943. gadā, vispirms uz Vāciju un tad tālāk uz Kanadu, kur viņam bija ļoti veiksmīga karjēra. Irbīša kungs nodzīvoja gaŗu mūžu un piedzīvoja Latvijas neatkarības atjaunošanu. 1992. gadā Latvijas Zinātņu akadēmija viņu iecēla Goda locekļa statusā. Kārlis Irbītis aizgāja Mūžībā Kanadā 92 gadu vecumā.
To cilvēku, kuŗi palika Latvijā, liktenis bija nejaušību varā. Portālā Delfi.lv brīvdienās bija plašs materiāls par PSRS kaŗaspēka ienākšanu Rīgā, un tur mēs lasām šādus vārdus: Lai arī pilsēta izspruka no lieliem postījumiem un ielu kaujām, vairāki pilsētnieki gāja bojā artilērijas apšaudēs. Viens no šiem upuŗiem bija ekscentriskais mākslinieks Voldemārs Irbe, kuŗu 1944. gada 10. oktobrī netālu no Jaunās Ģertrūdes baznīcas nogalināja kāda nejauša zenītartilērijas šāviņa šķemba. Irbīts, kā viņu tautā mīļi dēvēja, bija ekscentrisks kungs, kā jau citkārt mākslinieks. Viņš pat ziemas spelgonī staigāja basām kājām (ja kājas ir basas un aukstas, tad galva ātrāk strādā). Irbīts nebija vienīgais bojā gājušais. Juku laikos, kad nacisti muka un boļševiki nāca, Rīgā izcēlās nekārtības, tostarp veikalu un fabriku izlaupīšana. Atkal no Delfiem, citējot rakstnieku Andreju Dripi: Vistrakāk demolēja un laupīja Ķuzes rūpnīcu. Divas tantiņas, elsdamas pūzdamas, ar maziem vāģīšiem velk četras marmelādes kastes. Kāds vecāks onkulis laikam sāk domāt, ka šām nu tiks par daudz, un ar draudīgām kustībām liek noprast, ka cels vienu kasti ārā. Kur tev, Dieviņ! Abas vecenes kā pūces, acis un nagus iepletušas, šim ģīmī iekšā. Vecis atlēca un palika kā sālsstabs. Pa izsisto skatlogu no veikala lec ārā mazi knauķi. Viņiem pilnas kabatas un rokas (dažs pats zobos iekodis) ar papirosu paciņām. Jāsaka atklāti arī es labprāt būtu tur piedalījies.
Krievijas vēlme pārrakstīt vēsturi ir labi zināma. Joprojām tur tiek kultivēts mīts, ka Latvija Padomju savienībai pievienojās brīvprātīgi. Ir tiesa, ka delegācija no Rīgas jau 1940. gada 30. jūlijā devās uz Maskavu lūgt Latvijas iekļaušanu Padomju savienībā, taču nevienam, cerams, nav noslēpums, ka delegāciju saorganizēja tā dēvētā Tautas Saei-ma, kuŗa ievēlēta pāris nedēļas pirms delegācija devās ceļā. Vēlēšanas notika zem ieroču stobriem ar tikai vienu pieļautu kandidātu sarakstu. Plašāks jautājums ir Krievijas vēlme rehabilitēt PSRS laikus, tajā skaitā tirānisko diktatoru Staļinu, kā arī pasauli pārliecināt, ka Otrais pasaules karā Padomju savienība uzvarēja viena pati. Šo pārliecību Rīgā simbolizē tā dēvētais Uzvaras piemineklis, pie kuŗa ir tikai Sarkanarmijas zaldātu statujas. Katru gadu 9. maijā turp dodas Krievijas atbalstītāji, lai sērotu par aizgājušo godību un slavinātu pašreizējo Krievijas caru. Cik var spriest, 2016. gada Krievijas parlamenta vēlēšanās pilsoņi Latvijā lielu vairumu balsu atdeva Vladimira Putina kabatas partijai Vienotā Krievija. Attiecībā uz 9. maiju, kādreizējais Rīgas mērs Nils Ušakovs tur regulāri piedalījās, apgalvojot, ka viņš dodas pie pieminekļa, lai godātu savus senčus, kuri piedalījās karā, taču vienlaikus uzrādot solidaritāti ar revanšistiem. Ušakova kungs tagad ir Eiropas Parlamenta deputāts. Viņa pēctecis Oļegs Burovs intervijā žurnālam Ir solīja, ka nākamgad viņš ar vainagu ies nevis 9., bet gan 8. maijā, kad nāk visa valdība. Tas jau ir solis pareizajā virzienā.
Skumji, ka patlaban Krievijas nedarbus intensīvi atbalsta ASV prezidents Donalds Tramps. Viņa nesenais lēmums aizvākt ASV kaŗaspēku no Sīrijas ziemeļiem vismaz lielā mērā bija pamatots vēlmē čubināties ar Turcijas arvien diktatoriskāko Recepu Erdogānu (tajā skaitā paturot prātā, ka Stambulā Trampa organizācijai ir vienīgais torņu komplekss Eiropā, kas liecina, ka prezidenta ekonomiskās intereses bija vismaz daļēji priekšplānā), taču ir skaidrs, ka tas arīdzan bija pakalpojums Krievijai, kuŗai Tuvajos Austrumos ir pavisam konkrētas intereses. Donalds Tramps piecas reizes ir ticies ar Putinu aiz slēgtām durvīm, nevienam nezinot, ko viņš tur ir runājis vai solījis. Viņš ir licis Putina teikto augstāk par Amerikas slepeno dienestu izpētīto un ir mudinājis G-7 organizāciju Krieviju atkal uzņemt pulciņā. Un tas viss laikā, kad Krievija joprojām okupē Krimu un marodē Ukrainas austrumos. Paldies Dievam, nākamgad amerikāņiem būs iespēja no prezidenta atbrīvoties, ja vien tas nenotiks ātrāk impīčmenta ceļā. Taču nākamajam ASV prezidentam nāksies ilgi un dikti pūlēties, lai salabotu priekšteča sadangātās starptautiskās attiecības. Un cerēsim, ka Amerika no Trampa kunga atbrīvosies, pirms viņš ir iznīcinājis ko vēl vairāk.
Atpakaļ
Apskatīt komentārus (0)