18.10.2016
Oktobra nogalē 28. un 29. oktobrī Durbē gaidāmā mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāla Zemlika koncertu programmu papildina un reizē arī pilnīgo virkne pašmāju un ārvalstu mūziķu un to kolektīvu.
Olga Bella (Olga Bell) ir Maskavā dzimusi, Aļaskā augusi un šobrīd Bruklinā dzīvojoša komponiste un producente. Īpaši talantīga pianiste jau bērnībā un tīņa gados, pirms pārvākšanās uz dzīvi Ņujorkā Olga absolvējusi Jaunanglijas konservatoriju. Metropolē mūziķe pievērsās elektroniskās mūzikas kompozīcijai un dziesmu sacerēšanai. 2014. gadā izdevniecības New Amsterdam Records paspārnē klajā nāca kritķu un klausītāju augstu novērtētais albums Krai, kurā atrodamas meistarīgi un orķestrāli aranžēti skaņdarbi ar tekstiem krievu valodā, kas veltīti dažādiem apgabaliem Olgas dzimtajā Krievijā.
Pavisam citāds ir šī gada pavasarī izdevniecības One Little Indian paspārnē klajā nākušais mūziķes albums Tempo. Šis albums ir, pirmkārt, ķermenim. Tikai pēc tam prātam, sacījusi pati O. Bella. Sāku, domājot par katras dziesmas tempu, ieklausoties vien metronomā, jūtot to iedarbojamies uz ķermeni, uz dienas ritmu, laikapstākļiem, dienasgaismu. Spraigajās dienās es klausījos vismaz 20 gadus senu klubu mūziku, rimtajās dienās augrīno Rietumkrasta hiphopu un Portishead, jo, par spīti savam lēnumam, nedaudzajiem sitieniem minūtē, šie ieraksti atstāj ārkārtīgi uzlādētu un neatvairāmu iespaidu.
Savāds un kaprīzs popmūzikas mutants ar vienādojumā ietvertu visnejaušāko nejaušību, par jaunākā albuma singlu Randomness izteicies portāls Pitchfork, piešķirot tam arī Best New Track titulu.
Olga Bella rada deju mūziku arī kopā ar britu mūziķi Tomu Veku (Tom Vek), darbojas duetā Nothankyou un savulaik spēlējusi taustiņus un dziedājusi grupās Chairlift un Dirty Projectors. Durbē gaidāmais būs Olgas pirmais un vienīgais koncerts Baltijas valstīs.
DORA ir divu cilvēku skaņu laboratorija, kurā Jānis Šipkēvics un Gatis Zaķis, atšķirībā no sev ierastajām formām, strādā mijdarbībā ar citām mākslas disciplīnām - teātri, vizuālo mākslu. DORA mūzikas rašanās pamatā ir bijuši sekojoši kopdarbi: Māras Ķimeles Aspazija Jaunajā Rīgas teātrī, Kristapa Epnera Vingrinājumi galerijā Noass, Berglindas Jonas Hlīnsdoutiras (Berglind Jona Hlynsdottir) Stitching and Mending un The Changing Room" Reikjavīkā, Oslo un Viļņā.
Gada nogalē gaidāms grupas pirmais albums.
Neozombiepostfolk. Tā sevi vienā saliktenī raksturo igaņu duets Puuluup. Marko Veisons (Marko Veisson) un Ramo Teders (Ramo Teder), kurš pazīstams arī ar skatuves vārdu Pastacas un koncertu festivālā Zemlika jau sniedzis tālajā 2011. gadā, muzicē uz hīukannelēm, to zirgu saru stīgu radītās vibrācijas vadot caur dažādām efektu ierīcēm. Savdabīgs lociņa pielietojums, bungošana ar pirkstiem pa instrumenta korpusu, elektroniski pastiprināta atbalss, klakšķi, čīksti un sprakšķi tas viss dzirdams Puuluup mūzikā, vienlaikus atklājot un nepazaudējot instrumentu dabīgo skanējumu.
Hīukannele ir ar lociņu spēlējams liras paveids, kas kopš agrīnajiem viduslaikiem pazīstama Ziemeļeiropā, un kuru līdz pat 20. gadsmita sākumam muzicēšanā izmantoja Igaunijas rietumu salu iemītnieki. Marko un Ramo ar savām hīukannelēm muzicējot rotaļājas, uz tām jaucot un izspēlējot dažādas muzikālās tradīcijas. Puuluup mūzikai piemīt te dejojams ritms, te šausmu filmas skaņu celiņam raksturīgs baisums. Kā saka paši mūziķi, viņi iespaidojas no Vormsi salā pavadītajām naktīm, no tramvajiem novembrī, no iemīlējušamies narkomāniem, no Odesas noziedzniekiem, no Antonio Vivaldi.
Puuluup ir visai jauna apvienība. Savu pirmo koncertu abi nospēlēja 2014. gadā, kad Igaunijas Tautas mūzikas centrs viņus nominēja kā labākos jaunpienācējus, bet pagājušogad jau kā labāko neofolka grupu. Piedzīvoti koncerti gan Vīlandes folkmūzikas festivālā, gan Tallinas mūzikas nedēļā, gan citviet pašu mājās, Somijā, Ungārijā un Lietuvā. Koncerts Durbē būs Puuluup pirmā vizīte Latvijā.
Puuluup uzstājas Igaunijas televīzijā ar skaņdarbu "Süüta mu lumi"
NORTHERN C ir divu domubiedru Matīsa Runtuļa, kurš pazīstams arī kā solo mākslinieks ar skatuves vārdu Mr. Myster, un Miķeļa Putniņa, indie pop trio Ezeri dalībnieks izveidots elektroniskās un elektroakustiskās mūzikas projekts. Lai arī elektroniskā šodien bieži tiek asociēta ar datorā producētu mūziku, Matīss un Miķelis cenšas izmantot dažādas tehniskās un instrumentu iespējas ģitāras, sintezatorus, analogo bungu mašīnu, akustiskās bungas Savu un īpašu šarmu mūzikai piešķir eksperimenti ar balsīm.
Koncertos duetam parasti pievienojas dziedātāja Elza Rozentāle, ģitārists un arī dziedātājs Andris Strazds, perkusionists un taustiņnieks Matīss Repsis un bundzinieks Rūdolfs Dankfelds. Neatņemama NORTHERN C koncertu sastāvdaļa ir Friča Kalveļa veidotās videoprojekcijas.
Skaņdarba Water Drink koncerta versija
Kā mūziķi sevi dēvē paši powerhouse perkusiju trio TIGUE no Bruklinas ir pa pusei jaunās mūzikas ansamblis, pa pusei ārtroka grupa. Pagājušā gada novembrī izdevniecības New Amsterdam Records klajā laistajā trijotnes debijas albumā Peaks dzirdam kā minimālisma pionieru tā ārtroka leģendu iedvesmotu mūziku, kas faktiski nepakļaujas kategorizācijai. Kā nu ne, bez trio dalībniekiem Meta Evansa (Matt Evans), Eimijas Garapičas (Amy Garapic) un Kārsona Mūdija (Carson Moody) tajā dzirdami arī grupu Yo La Tengo, Oneida un Ex Models dalībnieki.
Dzimuši un auguši Ohaio, bet nu uz dzīvi apmetušies Bruklinā, mūziķi pie savas un citu komponētas mūzikas interpretācijām kopā cītīgi strādā jau kopš studiju laika, teju desmit gadus. 2012. gads tiek uzstkatīts par brīdi, kad triju kopīgā aizraušanās ar laikmetīgo eklektiku, populāro mūziku un avangardu oficiāli noformējās ansamblī TIGUE.
Tēlains, no visa cita atšķirīgs, hipnotizējošs un vienlaikus kinētisks neatkarīgās klasiskās, minimālisma, post-rock un trokšņu mūzikas sajaukums, savulaik kategorizēt centies New York Music Daily. Ja tas ko paskaidro lai būtu!
TIGUE koncerts un perkusiju meistarklase festivālā Zemlika iespējama, pateicoties ASV vēstniecības Latvijā atbalstam.
TIGUE koncertā šī gada Ecstatic Music Festival Ņujorkā
Biļetes uz sesto mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivālu Zemlika 28. un 29. oktobrī Durbē nopērkamas elektronisko biļešu tirdzniecības vietnē internetā Bezrindas.lv. To cena šobrīd 26.00 EUR. Festivālam tuvojoties, biļtes kļūs dārgākas. Pārdošanā ierobežots skaits biļešu.
Internetā:
Atpakaļ
Apskatīt komentārus (0)