30.12.2013
Agate Vucina
Top Pasaules latviešu mākslas centrs Cēsīs
Jau novembrī nodibinājuma Pasaules latviešu mākslas centrs vārdā tā valdes loceklis Dainis Mjartāns parakstīja priekšlīgumu ar Cēsu pilsētas kultūras un tūrisma centru par īpašuma Lielajā skolas ielā 6 iznomāšanu ārzemju latviešu mākslas centra vajadzībām. Šovasar Latvijā uzturējās projekta iniciātores Lelde Kalmīte un Guna Mundheima. Viņas tikās ar Cēsu pašvaldības pārstāvjiem, kas viešņām no ASV apliecināja pilsētas vēlmi, lai Trimdā tapusī māksla būtu skatāma tieši Cēsīs.
Pie darba ķērušies arī projekta iedzīvinātāji: nekustamo īpašumu apsaimniekošanas speciālists, ASV dzimušais Ēriks Lismanis un pazīstamais interjera dizaineris Norvels Hermanovskis, kas projektus Ņujorkā un Honkongā nomainījis pret Šokolādes mūzeja izveidošanu Rīgā un aktīvi iesaistījies arī Pasaules latviešu mākslas centra izveidē Cēsīs. Ripas ģimenes vārdā nosauktās galerijas telpas izveidei nepieciešami aptuveni 100 000 ASV dolaru, lielākā daļa šīs summas ir saziedota, otras telpas iekārtošanai mūzeja vajadzībām nepieciešams tautiešu atbalsts.
Šajā namā Cēsīs vasarā plānots atklāt Trimdas latviešu mākslas centru
Projekta atbalstītāji var vērsties pie Dr.art. Leldes Kalmītes Čikāgā, www.latviandiasporaart.org/, savukārt Latvijā pie Daiņa Mjartāna, laikraksta Laiks redakcijā. Būtu patīkami, ja kopīgiem spēkiem 2014. gada vasarā Cēsīs varētu atklāt Pasaules latviešu mākslas centru, kur mājvieta būs vairākiem tūkstošiem latviešu mākslas darbiu, kas tapuši ārpus Latvijas laika posmā no 1945.gada līdz mūsdienām.
Lelde Kalmīte norāda, ka mākslas darbu klāsts ar katru mēnesi kļūst lielāks, oktobrī Latviju sasniedzis sūtījums ar Jāņa Zvirbuļa, Ludolfa Liberta, Dagmāras Igales un Jāņa Kalmītes darbiem, savukārt no Kanades ceļā ir Ingrīdas Bulmanes ziedotie trimdas mākslinieku darbi.
D. Mjartāns savukārt piebilst, ka kollekcijā trūkst Rietumeiropas latviešu mākslinieku darbu, un lūdz tautiešus Anglijā, Zviedrijā un Vācijā padomāt par iespēju ziedot Pasaules latviešu mākslas centram Cēsīs, jo, kā saka Lelde Kalmīte, ir pienācis pēdējais brīdis ārzemju latviešu mākslinieku darbus iekļaut Latvijas vispārējā kultūras apritē, tādējādi paglābjot tos no varbūtējas iznīcības un dodot iespēju ar Trimdas mākslu iepazīties tautiešiem Latvijā.
Atpakaļ
Apskatīt komentārus (1)