
.jpg)
Gundega Saulîte 01.12.2020
Novembºî pçdçjâ ir Andrejdiena. Zinâma robeþðíirtne latviskajâ kalendârâ, kas iezîmç veïu laika beigas un ziemas sâkumu, kad var sâkt iet èigânos vai noòemties ar bluía vilkðanu. Bet cilvçkam, par kuºu stâstîðu, ðî diena ir jo seviðíi zîmîga, jo Andrejs Migla tajâ svin ne tikai vârdadienu, bet arî dzimðanas dienu. Ðogad astoòdesmito.
Teâtºa un radioteâtºa reþisors, rakstnieks, kuºð kopâ ar lîdzautoru Valdi Rûmnieku sarakstîjis vçsturiskos românus par dzejnieku Aleksandru Èaku (”Èaks”, 2011), par tçlnieku Kârli Zâli (”Trîs zvaigznes”, 2014), romantiski patriotisko sâgu par seno kurðu dzîvi ”Kurðu vikingi” (1997).
Andreja Miglas dzîvesstâstâ îpaða vieta ir Liepâjai.No pagâjuðâ gadsimta seðdesmito gadu vidus vairâk nekâ desmit gadus bijis Liepâjas teâtºa reþisors, tad pçc vairâkiem gadu desmitiem atgriezies vçju pilsçtâ uz pastâvîgu dzîvi un nodevies savas pilsçtas vçstures apcerçðanai. Nu jau patstâvîgi, bez lîdzautora sarakstîjis Liepâjas vçstures nozîmîgiem notikumiem veltîtu românu diloìiju „Dzintara stars”(2018) un ”Brîvîbas stars”(2019), kas vçsturiskâ precîzitâtç tçlo notikumus simt gadus tâlâ pagâtnç, atklâjot lîdz ðim plaðâkam lasîtâju lokam nezinâmus faktus, daþâdu sabiedrîbas slâòu noskaòojumu vçsturisko pârmaiòu posmâ. Pçc bûtîbas ðî diloìija ir ne vien pçtnieciski rûpîgs faktu izzinâðanas rezultâts, bet arî mîlestîbas dziesma Liepâjai un liepâjniekiem. Par Liepâjas kultûras dzîvi stâsta grâmata ”Kurzemes spraunâs atðtaukas” (2017), savukârt ðovasar nâca klajâ ”Mûsu Liepâjas kursiòð” par Lietuvas pilsçtâ Klaipçdâ skolotajiem aktieºiem, kam ðoruden profesionâlâ darbâ uz Liepâjas teâtºa skatuves apritçja desmit gadu jubileja.
Andrej, tu esi dzimis Zemgalç, nepilna gada vecumâ lîdz ar mâti ceïojis uz Sibiriju, pçc atgrieðanâs mâcîjies Rîgâ…
...un savulaik kaºadienestâ veselu gadu kalpojis Karakuma tuksnesî…
Pçc mâcîbâm Konservâtorijâ reþijas kursâ, kuºu pçdçjos divus gadus vadîja Eduards Smiïìis, bet tu, gados visjaunâkais students, biji kursa vecâkais, darba gaitas tevi aizveda uz Liepâjas teâtri. Tagad atkal esi Liepâjâ.
Te dzîvo mans dçls ar ìimeni, mani trîs mazbçrni. Esmu priecîgs, ka te es varu paildzinât savu radoðo darbîbu. Kad vâcu materiâlus românam par Kârli Zâli, arvien ielâgoju visu, kas attiecas uz Liepâju, ar Èaka gaitâm tâpat. Lîdz ar to aina par vçstures notikumiem un sabiedrîbas noskaòojumu izveidojâs stipri pilnîga. Mçs redzam, ka te no laika gala ir bijusi rosîga tirdznieciskâ un kultûras dzîve, Liepâjâ arvien bijusi rosîga inteliìence. Ko esmu savâcis, uzzinâjis un românu diloìijâ ielicis, tâ ir mana bagâþa, mana bagâtîba. Grâmatâs teksts papildinâts arî ar kartçm, fotografijâm, ”Brîvîbas starâ” bez visâm citâm illustrâcijâm ir visu liepâjnieku Lâèplçða kaºa ordeòa kavalieºu fotografijas.
Par Liepâju taèu varçtu vçl daudz ko rakstît!
Protams! Taèu, lai rakstîtu, daþreiz vajadzîgas arî dusmas. Nu kâ lai nedusmojas, ka par Latvijâ vecâko teâtri valsts neatkarîbas pirmajâ posmâ nekas mûsdienu pçtniecîbas prasîbâm atbilstoðs nav tapis! Par Liepâjas teâtri ir atmiòas Tijai Bangai, Emmai Ezeriòai, Emîlijai Bçrziòai, Çvaldam Valteram, vçl daudziem citiem, bet aptveroða pçtîjuma nav. Teiksim godîgi – sociâldemokrâte Otîlija Muceniece savulaik Ekðteinam viòa dibinâto teâtri atòçma, darbojâs te, lîdz viòai pateica ”paldies”. Teâtris nîkuïoja, lîdz dakteris Ekðteins nodibinâja opereti un operu, Ulmaòa laikâ to apvienoja ar drâmatisko trupu, un sâkâs teâtºa ziedu laiki.
Tavâ pieredzç jau arî ir epizodes, kas spilgti atblâzmo Liepâjas teâtºa vçstures lappuses.
Kad vçl studiju gados es ðeit iestudçju savu diplomdarba izrâdi, mans kursabiedrs Pauls Putniòð vçrtçðanai nodeva savu iestudçjumu – lugu „Rîsa grauds”. Eksaminâcijas komisiju vadîja Alfrçds Amtmanis Briedîtis. Kad visi gâja pusdienâs, Briedîtis mani paòçma pie rokas: ”Iesim, pastaigâsimies!” Ejam pâri tiltam, viòam sâpçja kâja, bija grûti paiet, bet ved mani râdît, kur pirms 55 gadiem vecajâ teâtrî sâcis savas skatuves gaitas. Sirds vilka atpakaï uz jaunîbas vietâm. Daudz ko stâstîja, protams, vajadzçja to visu pierakstît, bet es jau toreiz nedomâju, ka man nâksies strâdât Liepâjâ.
Citreiz, kad jau biju galvenais reþisors, vasaras atvaïinâjuma laikâ atbrauc Aleksandrs Viïumanis, seniors. Satiekamies, es viòu sagaidu pie teâtºa, meistars uzkâpj uz skatuves, kaut ko padzied. Tad ilgi staigâjâm pa pilsçtu. Pateica man lielu paldies, jo bija atbraucis atvadîties no savas pirmâs skatuves.
Daþiem skatuves grandiem man ir izdevies sagâdât patiesa gandarîjuma brîþus. Tâ bija ar visu mîlçto aktrisi Antu Klinti. Kad stâjos Teâtºa fakultâtç, viòa man palîdzçja sagatavot eksâmenam fabulas priekðnesumu. Jau strâdâju Liepâjas teâtrî, galvenais reþisors Nikolajs Mûrnieks bija iestudçjis ”Skroderdienas Silmaèos”, kas îsti vairs nevilka publiku. Ierosinâju, ka mçs varçtu uzaicinât Pindacîðas lomâ viesoties Antu Klinti. Viòa atbrauca uz savu dzimto pilsçtu, nospçlçja izrâdi pârpildîtâ skatîtâju zâlç, saòçma sajûsmas pilnus aplausus un ziedu klçpjus, bija patiesi laimîga. Aktrises skatuves mûþs tuvojâs izskaòai, savukârt es jutos atdevis viòai seno parâdu.
Studiju laikâ nereti draugu pulkâ viesojâmies Solitûdç pie laikabiedra Mârtiòa Vçrdiòa. Tad nevarçjâm vien noklausîties viòa tçva, raksturkomiía Mârtiòa Vçrdiòa piedzîvojumu stâstos. Ðos skaistos brîþus atcerçjies, ierosinâju Mûrniekam uzaicinât Mârtiòu Vçrdiòu, vecâko, uz Liepâju mûzikâlajâ komçdijâ ”Zilo ezeru zemç”, kur viòa loma bija komisks kolchoznieks Kriðs. Kas tâ bija par izrâdi! Tâdâs reizçs jau viss ansamblis spçlç uzmanîgi, saasinâti, spilgti. Smiekli un ovâcijas! Bet Rîgas ciemiòam – patiess gandarîjums.
Ir zîmîgi, ka taviem româniem bijusi plaða atbalss sabiedrîbâ.
Pirms vairâkiem gadiem radâs doma Grobiòâ, Skâbârþa kalnâ, skolçnu publikai atdzîvinât seno kurðu tautas sapulces ainu, kuºâ pâri zobenam tiek vests baltais likteòzirgs. Tâda epizode ir românâ ”Kurðu vikingi”. Rîkojâmies kopâ ar vietçjâ mûzeja direktoru un manu kolçìi Jâni Dreiblatu, virs galvâm plîvoja treji karogi – Eiropas, Latvijas un Grobiòas. Jaunieði ir sapulcçjuðies, Dreiblats ved pavadâ likteòzirgu, debesis paveras un spoþs saules stars apmirdz visus trîs karogus. Es tajâ mirklî pa îstam sajutu, ka dzîvoju brîvâ Latvijâ un ka svçtîba mums nâk no augðas. Pçc ðîs reizes Grobiòâ ik gadus jaunieðiem rîkoja Vikingu svçtkus, kuºos neiztrûkstoða bija epizode ar likteòzirgu. Tas vien norâda, ka româns dzîvo.
Românâ „Trîs zvaigznes” lasâm par tçlnieka Kârïa Zâles mûþa gaitu.
Atmodas laikâ Liepâjâ ârkârtîgi enerìiski un iedvesmoti darbojâs mans kursabiedrs, aktieris Kuplais Jânîtis. Viòð bija viens no Tautas frontes lîderiem. Un tautas kustîba panâca, ka pilsçtâ kanâlmalâ Kârïa Zâles vârdâ nosauca laukumu, panâca arî to, ka par liepâjnieku naudu izsludina konkursu Zâles piemineklim. Tas notika 1989. gadâ. Konkursâ uzvarçja tçlnieks Bruno Strautiòð.
Kâpçc to stâstu? Vâcot materiâlu românam par Zâli, mums, abiem autoriem, vajag detaïas. Es lûdzu Bruno Strautiòam konsultâciju par tçlniecîbu, par konkrçtu darboðanos, veidojot skulptûru, par atseviðíâm niansçm. Sçþam un runâjam, lîdz es iejautâjos: ”Kâds liktenis jûsu veidotajam Zâles piemineklim?”- ”Tas ir tepat, darbnîcâ.”- ”Bet kâpçc ne Liepâjâ?” Atbilde bija, ka liepâjnieki katru gadu braucot, apskatot, un tâ tas paliek… Tad palîdzçja þurnâliste Sarmîte Pujçna ar rakstu – kâ tas var bût – mums ir Zâles laukums, bet Zâles pieminekïa Liepâjâ nav. Kad par pilsçtas domes priekðsçdi nâca Jânis Vilnîtis, skulptûru atveda uz Liepâju. Tagad baltâ marmorâ kaltais Zâle stâv pilsçtas mûzeja pagalmâ un gaida, kad viòa laukumâ bûs tam labiekârtota vieta. Cerçsim, ka tas neprasîs vairâkus gadus, jau tâ viss process ir pârâk ieildzis.
Tev nâcies pielikt roku arî pie rakstnieka liepâjnieka Egona Lîva literârâs prçmijas ”Krasta ïaudis” nodibinâðanas.
Es vçl nebiju pârcçlies uz dzîvi Liepâjâ, kad rakstnieku vidç sâkâm cilât ideju par Lîva literâro prçmiju. Mums ir Pastariòa prçmija, Blaumaòa, Aspazijas, Veidenbauma u.c. prçmijas. Bet marînistiem prçmijas nav. Egons Lîvs bija izcils marînists, viòa jûras braucçju raksturi un veco kapteiòu likteòi ir ïoti nozîmîga latvieðu prozas daïa.
Lai kur griezâmies ar ðo ideju, atbilde bija vien – naudas nav. Laimîgâ kârtâ par Egona Lîva piemiòas balvas idejas kaislîgu aizstâvi pieslçdzâs rakstnieks Çriks Hânbergs, viòð devâs pie toreizçjâ pilsçtas galvas Ulda Seska ar vçstîjumu – sabiedrîbâ ir nobriedusi prasîba pçc îpaðas literârâs balvas darbiem par jûras tematiku. Nauda atradâs. Un nu jau desmito gadu tiek pieðíirta prçmija „Krasta ïaudis”. ( 2020. gadâ to saòçma valodniece Benita Laumane un prozas autore Jana Egle – G.S.)
Visjaunâkâ grâmata veltîta Liepâjas teâtºa aktieºiem, kuºi ðoruden uzsâka savu vienpadsmito darba sezonu.
Jâ, tie ir seðpadsmit jauni aktieºi, kas skoloti „ârzemçs” – Lietuvâ, Klaipçdas universitâtç. Ðobrîd teâtrî strâdâ piecpadsmit, viòi veido ansambïa kodolu, strâdâ aizrautîgi un atdevîgi. Desmit gadu laikâ viòi teâtrim ir bijuði ïoti vajadzîgi, ir uzkrâta zinâma pieredze, nospçlçts daudz lomu, var droði teikt – ar viòiem saistîta Liepâjas teâtra radoðâ atdzimðana. Tâpçc bija svarîgi dokumentçt katra aktieºa radoðâ ceïa savdabîbu, arî to vçsturisko situâciju, kuºâ teâtris un Liepâjas pilsçtas dome uzòçmâs atbildîbu par pârdroðo pedagoìisko eksperimentu. Jau ðobrîd redzam, ka eksperiments ir izdevies. Bez ðiem aktieºiem Liepâjas teâtris vairs nav iedomâjams. Bet pârçjo varat izlasît grâmatâ „Mûsu Klaipçdas kursiòð”.
Pie kâda jauna darba tagad saistâs domas?
Vâcu materiâlus par 1934. gadu Liepâjâ.
Jubilejâ jânovçl - lai veicas îstenot vçl daudz radoðo nodomu!
Atpakaï