EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Pošamies uz 2. Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumu!
51405

Ilze Garoza    10.02.2015

 

No šī gada 9. līdz 10. jūlijam Rīgā norisināsies otrais Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forums (PLEIF), kuŗa mērķis ir Latvijas ekonomiskās izaugsmes veicināšanas nolūkā stiprināt sadarbību starp dažādās uzņēmējdarbības nozarēs strādājošiem profesionāļiem Latvijā un pasaulē, veicināt inovāciju, finanču investīciju un zināšanu kapitāla piesaisti Latvijai, kā arī stiprināt ārvalstīs dzīvojošu latviešu piederību Latvijai.

 

Pirmais šāds forums notika Rīgā 2013. gada jūlijā un XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku laikā Rīgā pulcēja vairāk nekā 350 dalībnieku no 21 valsts. Šogad foruma norises datumi piesaistīti vairākiem nozīmīgiem notikumiem – jūnija beigās noslēgsies Latvijas pirmā prezidentūra Eiropas Savienībā, kas Latvijai rotācijas kārtībā dod iespēju pusgada gaŗumā vadīt, koordinēt un tiešā veidā ietekmēt ES polītikas plānošanas procesu, no 6. līdz 12. jūlijam norisināsies Latvijas Skolu jaunatnes Dziesmu un Deju svētki. 

 

Ņemot vērā ģeopolītisko saspīlējumu Eiropas austrumos, Latvija tiešā un netiešā veidā izjūt Krievijas agresijas ietekmi gan uz drošības situāciju Baltijas reģionā, gan uz Latvijas ekonomikas izaugsmes rādītājiem. Kopš Krievijas ieviestā embargo Eiropas Savienībā ražotām precēm (ko Krievija noteica kā atbildi uz ES ieviestajām sankcijām), šī embargo ietekmi izjūt daudzi Latvijas uzņēmumi, jo īpaši tie, kas darbojas zivsaimniecības, piensaimniecības un lauksaimniecības nozarē. Situācijas eskalācijas un tālāku Krievijas atbildes sankciju gadījumā riskam pakļauta ir tranzita un transporta joma un citas Latvijas tautsaimniecības nozares. Cenšoties atgūt Krievijas embargo dēļ pazaudēto tirgu, Latvijas ražotāji aktīvi meklē ceļu uz jauniem tirgiem, tajā skaitā ASV, kas ļautu diversificēt Latvijas eksportu un veicināt Latvijas ekonomisko drošību un attīstību. Pārfrazējot viena ASV kongresmeņa teikto Atlantic Council rīkotā konferencē, vislabākā atbilde Krievijas agresijai ir dzīvot labi. Kā to norāda drošības eksperti, ekonomiskā drošība ir nozīmīga nacionālās drošības sastāvdaļa.

 

Vienlaikus jāatzīmē, ka motivācija otrā foruma rīkošanai nav tikai satraukums par Latvijas ekonomikas attīstības tempiem vien, bet gan vairāki procesi, kas paver jaunas iespējas uzņēmējiem ciešākai sadarbībai ar Latviju. Šobrīd starp Eiropas Savienību un ASV norisinās Transatlantiskās tirdzniecības un ieguldījumu partnerības (Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP)) izveides sarunas, kas būs lielākais un visaptverošākais līgums par tirdzniecības ierobežojumu atcelšanu starp diviem kontinentiem un pavērs iespējas daudz plašākai un ērtākai ekonomiskai sadarbībai starp ASV un Eiropas Savienības dalībvalstīm, tajā skaitā Latviju. Jāatzīmē, ka pēdējos gados Latvijā radīti dažādi technoloģiskie risinājumi, jauni produkti un dizaina izstrādājumi, kas atbilst pasaules visaugstākajiem standartiem un kuŗiem jāpalīdz iziet pasaules tirgū.

 

Pirmais forums parādīja, ka ārpus Latvijas darbojas ļoti daudz augsti kvalificētu profesionāļu un veiksmīgu uzņēmēju, kuŗi ir gatavi dot savu ieguldījumu Latvijas tautsaimniecības attīstībā. Otrajā vēlamies stiprināt izveidojušos kontaktu un sadarbības tīklus, pievērsties daudz konkrētu iniciātīvu radīšanai, kas būtu vērstas uz ekonomiskās sadarbības veicināšanu starp latviešiem Latvijā un Latvijas draugiem pasaulē. Forums dod iespēju iepazīties, tīkloties un izvērst sadarbību, dot savu impulsu Latvijas tautsaimniecības attīstībā. Šajā ģeopolitiski nestabilajā laikā latvieši un Latvijas draugi var sniegt Latvijai nozīmīgu atbalstu tās ekonomiskās drošības stiprināšanā. 

 

Jāatzīmē, ka foruma ietvaros 8. jūlijā plānojam atsevišķu pasākumu jaunajiem uzņēmējiem ar nosaukumu Junior-PLEIF, kuŗa mērķis ir iepazīstināt ārzemēs dzīvojošos latviešu izcelsmes jauniešus un citus interesentus ar uzņēmējdarbības, darba un izglītības iespējām Latvijā, veicināt to interesi par pārcelšanos uz Latviju.

 


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (2)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA