EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Atrast gaismu un prieku
119468

Sallija Benfelde    14.12.2021

 

 

Jau drīz būs pagājis arī otrais pandēmijas gads, un Latvijai tas nav bijis ne viegls, ne mierīgs – gluži tāpat, kā visām pārējām Eiropas un pasaules valstīm. Šoruden Latvijas vārds izskanēja arī visvairāk un visātrāk inficēto un slimojušo valstu saraksta augšgalā. Šis antirekords tagad kritis, un tikai no mums pašiem, no mūsu attieksmes ir atkarīgs, vai samazināsies to cilvēku skaits, kuŗi kļūst par vīrusa upuŗiem. Tuvojas arī Ziemsvētki – laiks, kad tumsa pamazām atkāpsies, dodot vietu gaismai. Un tomēr – kur meklēt prieku un gaismu, jo svētki paies, un ikdiena turpināsies?

 

Atbilde, manuprāt, ir vienkārša: cilvēkos un viņu labajos darbos. Šī gada laikā pašaizliedzīgi ir strādājuši mediķi, un mūsu veselības aprūpes sistēma nav sabrukusi ne jau tikai tās papildu naudas un uzmanības dēļ, ko valdība tai veltījusi, bet to cilvēku dēļ, kas bieži strādāja un joprojām strādā uz izdegšanas robežas. Krize vienmēr labāk par visskaistākajiem vārdiem atklāj, kādi esam, kas mums ir vissvarīgākais un vērtīgākais. Un, gaidot gaismu atgriežoties, paskatīsimies sev apkārt, lai aiz rūpēm un bažām saredzētu mūsu cilvēku paveikto. Labo, talantīgo un arī pašaizliedzīgo darbu saraksts patiesībā ir garš, daudzi no šiem stāstiem ir tapuši ne tikai šī gada divpadsmit mēnešu ietvarā.

 

Šā gada Izcilības balvas kultūrā laureāti ir komponists Pēteris Vasks, rakstniece un illustrātore Anete Melece un Rundāles pils mūzejs. Komponists Pēteris Vasks apbalvojumu saņēmis par izcilu un starptautiski plaši atzītu māksliniecisko jaunradi mūzikas nozarē: spožiem skaņdarbu pirmatskaņojumiem, kuŗu vidū īpaši izceļami Sestais stīgu kvartets un Otrais vijoļkoncerts "Vakara gaisma", kā arī atskaņojumiem Latvijā un pasaulē. Rakstniece un illustrātore Anete Melece Izcilības balvu kultūrā ieguvusi par spilgtu un pārliecinošu ieguldījumu Latvijas literātūras populārizēšanā ārvalstīs, par ko liecina grāmatas "Kiosks" plašā rezonanse, tās tulkojumam nākot klajā jau 17 valodās dažādās pasaules valstīs, un saņemot prestižas balvas un nominācijas bērnu literatūras jomā Latvijā un ārvalstīs. Rundāles pils mūzejam apbalvojums piešķirts par profesionāli veiktu un starptautiski izcili novērtētu darbu Rundāles pils ansambļa un franču baroka stila dārza atjaunošanā, veidošanā un saglabāšanā, un ieguvis pirmo vietu "Eiropas Dārzu balvas" nominācijā "Vēsturiska parka vai dārza pārvaldība vai attīstība."

 

“Dzirciema aptieka” Rīgā saņēmusi pasaules architektūras un dizaina balvu Prix Versailles par ēkas ārējo dizainu kategorijā “Veikali un komerctelpas” Eiropā. Prix Versailles ir architektūras balvu serija, ko ik gadu piešķir labākajiem architektūras un vides dizaina objektiem visā pasaulē. Tā ir oriģināla programma ar skaidru mērķi veicināt labāku ekonomikas un kultūras mijiedarbību, un balva tiek piešķirta UNESCO galvenajā mītnē Parīzē.

 

Amerikas Komponistu un autoru apvienības (Society of Composers and Lyricists) Augstāko apbalvojumu katēgorijā "Izcilākā oriģinālmūzika neatkarīgai filmai" ieguva Lolita Ritmanis par mūziku filmai "Dvēseļu putenis". 

 

Par spīti pandēmijai šogad notika, gan citā formātā, XII Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, dziedātāji koŗos un dejotāji daudzviet turpināja mēģinājumus, cik vien tas bija iespējams. Pandēmija nav apturējusi Rucavas sievas, kuŗu pirmais saiets notika Lāčpēšu dienā pirms 10 gadiem un kuŗas darbojas četrās sabiedriskjās organizācijās: Rucavas tradiciju klubā, Rucavas amatniecības kopā, Latvijas Tradicionālās kultūras asociācijā un tradiciju kopā „Rucavas sievas”. Rucavas tradiciju kluba vadītāja Sandra Aigare saka – ja mēs pašas nedarīsim, ja mēs šīs tradicijas neturpināsim, tad arī viss beigsies. Un Rucavas sievas turpina darboties. 

 

Pieminēju tikai dažus, zināmākos un pamanāmākos notikumus un darbus kulturā un mākslā, bet dzīve un darbs turpinās arī citur Latvijā. Piemēram,  Pasaules latviešu mākslas centrā Cēsīs ir skatāmas vairākas jaunas izstādes,  visā Latvijā notiek koncerti, teātŗa izrādes, izstādes, ievērojot pandēmijas laika ierobežojumus. Notiek Ziemsvētku tirdziņi, kaut arī mazāk nekā parasti un,  ievērojot ierobežojumus, tomēr tie notiek. Un savu ikdienas darbu dara arī pārdevējas un policisti, pavāri un  autobusu un vilcienu vadītāji.

 

Dzīve turpinās, un to gaišāku padara cilvēki – ikdienā sastaptie, tie, kuŗi prot pateikt labu vārdu, pasniegt roku, ja jātiek pāri kupenai vai ietve pārāk slidena. Trokšņi un klaigas, ko rada neatrisinātie jautājumi, skaudība un bieži arī polītiķu alkas pēc slavas un varas, nereti traucē ieraudzīt labo un gaišo. Tādēļ kļūsim redzīgāki un dzirdīgāki, iededzot Ziemsvētku svecītes un katrā nākamā gada dienā!


Gausi brien ausma gainīgā,

Pārstaigā nolaistiem plakstiem.

Ieliksim svecīti vainagā

Baltu starp skujiņu rakstiem.

Tumsa un aukstums rokrokā nāk

Kā naidnieki, slēgušies rindās.

Aizdegsim svecīti vainagā

Vilku mēneša trimdā.

Priecas vēsts slapstās kā vainīgā,

Taustās pa nomaļus takām.

Iedegsim svecīti vainagā,

Stāsimies blakām!

/Broņislava Martuževa/

 

 

 


 

Atpakaļ