EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Otrie Eiropas latviešu kultūras svētki (ELKS II) Dublinā izskanējuši
106945

Ieva Reine    18.06.2019

 

Svētki, kas notika Īrijas galvaspilsētā Dublinā no 13. līdz 16. jūnijam, pulcināja teju 1000 dalībnieku - dejotājus, dziedātājus, folkloras un postfolka grupas, tirgotājus un latvisku ēdienu gatavotājus no 18 valstīm. Sarīkojumus apmeklēja liels skaits vietējo iedzīvotāju un pilsētas viesu, kuŗi izrādīja neviltotu interesi par krāšņajiem svētkiem, kas vairāku dienu gaŗumā piepildīja pilsētas sirdi.

 

ELKS II patroni – Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga (1999-2007)  un Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis, 2018. gada Eiropas cilvēks Latvijā un jaunievēlētais Latvijas Valsts prezidents Egils Levits svētku dalībniekiem bija nosūtījuši iedvesmojošus un sirsnīgus video sveicienus. Tos klātesošie noklausījās svinīgajā Atklāšanas sarīkojumā Dublinas pilsētas hallē (Dublin City Hall). Svētkus ar savu klātbūtni pagodināja un svētku uzrunas teica Latvijas kultūras ministre, jaunievēlētā Eiroparlamenta deputāte Dace Melbārde, Latvijas vēstnieks Īrijā Jānis Sīlis un Dublinas pilsētas mēra vietnieks Patrick Costello.

 

Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) nosūtītajā vēstījumā tās priekšsēde Kristīne Saulīte pauda, ka „PBLA un tās sastāvā esošās dalīborganizācijas – Eiropas latviešu apvienība, Amerikas latviešu apvienība, Latviešu Nacionālā apvienība Kanadā, Latviešu apvienība Austrālijā un Jaunzēlandē, Krievijas Latviešu kongress un Dienvidamerikas un  Karību latviešu apvienība –  ir kopuši mūsu dziesmu un deju svētku tradiciju visus gaŗos Latvijas valsts okupācijas gadus trimdā, gan arī vēlāk ārzemēs, tāpēc jo īpaši aizkustinoši, ka Eiropas latviešu kultūras svētki krāšņi turpina šo tradiciju, kas pirms dažiem gadiem aizsākās ar neaizmirstamiem Pirmajiem Eiropas latviešu kultūras svētkiem Briselē”

 

Galvenā ELKS II organizātore – Latviešu biedrības Īrijā priekšsēde Inguna Grietiņa-Dārziņa, uzrunājot klātesošos, pauda neviltotu prieku par izcilo kopdarbu:  “Mēs esam lepni par savu Latviju un tās spēcīgo Dziesmu un deju svētku tradiciju, kuŗu mēs nesam sevī paaudžu paaudzēs un ar kuŗu lepojamies, lai kuŗā pasaules malā dzīvotu. Vislielāko paldies vēlos teikt visiem dalībniekiem, māksliniecisko kopu vadītājiem, organizātoriem, atbalstītājiem un mūsu visu ģimenēm. Dosim šo dvēseles maizi cits citam, no sirds uz sirdi, lai visā pasaulē izskan spēcīgā latvieša balss.”

 

Šo lielo darbu bija iespēja paveikt pateicoties komandai, kuras sastāvā brīvprātīgi darbojās 29 cilvēki un septiņas darba grupas. Svētku atklāšanas pasākumā Latvijas kultūras ministre pasniedza Pateicības rakstus organizatoriem un Rīcības komitejas pārstāvjiem Ingunai Grietiņa-Dārziņai, Kasparam Bergšteinam, Rutai Čepulei, Jurim Ekstam, Lienei Eškinai, Indrai Jākobsonei, Rolandam Kokinam, Guna Pivorai, Ievai Reinei, Santai Siliņai, Laurai Zemvaldei un Ingai Zvirgzdiņai. 

 

ELKS II Mākslinieciskās padomes pārstāvji no astoņām valstīm – Ilmārs Millers, Lilija Zobens, Aiga Kunicka, Jolanta Strazdiņa, Laura Šmideberga, Andra Baltmane un Ruta Čepule, arī saņēma kultūras ministres apbalvojumus un pateicības.

 

Svētkos visplašāk pārstāvētas bija Lielbritanija ar deviņām un Īrija – ar septiņām mākslinieciskajām kopām, tai skaitā divām bērnu grupām no Dublinas. Vēl svētkos piedalījās kopas no Beļģijas, Igaunijas, Italijas, Latvijas, Luksemburgas, Nīderlandes, Norvēģijas, Somijas, Šveices, Vācijas un Zviedrijas, kā arī individuālie dalībnieki no Austrijas, Francijas, Islandes, Krievijas un Ukrainas.

 

Vēlās vakara stundas dalībnieki lustīgā danču solī aizvadīja īru krodziņā Murray’s Pub, spēlējot folkloras kopām „Dūdalnieki” (Lielbritanija) un “Stokholmas spēlmaņi” (Zviedrija). 

 

Sestdien, 15. jūnijā, pēc rīta kopmēģinājuma, dalībnieki devās krāšņā gājienā pa Dublinas pilsētas ielām, kas aizvijās līdz Smithfield Square, kur Dublinas pilsētas dome bija atvēlējusi vietu Lielkoncertam. Te darbojās arī bagātīgs Amatnieku tirdziņš, notika aktīvitātes ģimenēm ar bērniem un jauniešiem. 

 

Svētku noslēguma ballē Old Belvedere Rugby Club spēlēja grupa „Austrumkalns” (Lielbritanija) un īpašie viesi Raxtu Raxti  (Latvija), kas kopā ar citiem svētku dalībniekiem sadziedājās un dalījās priekā par latvisko kopābūšanu.


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)



atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA