EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Lukašenko – drauds Eiropai
116897
Foto: LETA

Sallija Benfelde    25.05.2021

 

 

Daudzi ne tikai pasaulē, bet arī Eiropā uz notiekošo Baltkrievijā un tās diktatora Lukašenko zvērībām ir raudzījušies distancēti, jo vispār jau tas ir tālu, turklāt netrūkst arī citu problēmu. Protams, ir pieņemti dažādi paziņojumi, sankcijas pret konkrētām personām, bet līdz šim par kaimiņvalstī notiekošo visvairāk uztraucās Baltijas valstis. Tas tika skaidrots ar to, ka Baltkrievija ir mūsu kaimiņš, bet kopumā, manuprāt,t Eiropa nejutās apdraudēta. Svētdien, 23. maijā notikušais, ir skaidri parādījis, ka tāds režīms agrāk vai vēlāk kļūst par draudu ne tikai kaimiņvalstīm. 

 

Pēc Baltkrievijas pašieceltā prezidenta Lukašenko pavēles svētdien, 23. maijā, ceļā no Atēnām uz Lietuvas galvaspilsētu Viļņu piespiedu kārtā Minskā nosēdināta aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīna. Lai to panāktu, gaisā pacēlās Baltkrievijas iznīcinātājs MiG -29. 

 

Kā zināms, ceļā uz Viļņu lidmašīnai bija jāšķērso Baltkrievijas gaisa telpa – tā oficiāli tiek šķērsota ne vienā vien reisā no Eiropas. Lidmašīnai Viļņā bija jānosēžas vienos dienā, un aizturēšanas brīdī tā atradās netālu no Lietuvas robežas. Izrādās, lidmašīnā atradās Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba loceklis, opozīcijas medija „Nexta” dibinātājs un galvenais redaktors Romāns Protasevičs.  Cihanouskas padomnieks starptautiskajos jautājumos Franaks Vjačorka, tviterī paziņoja, ka Minskas varas iestādes sagrābušas lidmašīnu, lai vērstu represijas pret Protaseviču, kuram Baltkrievijā draud nāvessods. Vjačorka pauda, ka “viņi nolaupīja lidmašīnu gluži kā Somālijas pirāti”. 

 

Protasevičs Minskas lidostā tika arestēts un svētdienas vakarā lidmašīnai atļāva pacelties gaisā un lidot uz Viļņu.

 

Kas patiesībā notika?

 

Informācija par to, kāpēc tā notika un kā to skaidro Baltkrievijas un Lietuvas iestādes, ir pretrunīga. 

 

Minskas lidostas preses dienests  apgalvo, ka lidmašīnai ar 120 pasažieriem nācies nolaisties Baltkrievijas galvaspilsētā, jo saņemts ziņojums, ka tajā paslēpta bumba, un lidmašīnu pārmeklējuši sapieri.  Lietuvas lidostu operatora "Lietuvos oro uostai" pārstāvei BNS norādījusi, ka viņai šādas informācijas nav, bet lidmašīna novirzīta uz Minsku saistībā ar konfliktu starp pasažieriem un apkalpes locekļiem. Savukārt “Nexta” redaktors Tadeušs Gičans tviterī raksta, ka Atēnās lidmašīnā acīmredzot iekāpuši Baltkrievijas Valsts drošības komitejas darbinieki, jo Protasevičs pirms izlidošanas pamanījis aizdomīga izskata vīriešus, kuri viņu fotografējuši. Kad lidmašīna ielidojusi Baltkrievijas gaisa telpā, šie cilvēki izprovocējuši konfliktu ar apkalpi, lidmašīna nosūtījusi palīdzības lūgumu, gaisā pacēlies Baltkrievijas iznīcinātājs, kas lidmašīnu pavadījis līdz Minskai, kur Protasevičam likts izkāpt. Cihanouskas štābs izplatījis paziņojumu, ka Baltkrievijas režīms pakļāvis draudiem lidmašīnas pasažierus un visu civilo aviāciju, lai izrēķinātos ar cilvēku, kurš bijis visu lielāko neatkarīgo Baltkrievijas interneta informācijas kanālu redaktors.(..) Baltkrievijas režīms pakļāvis draudiem lidmašīnas pasažierus un visu civilo aviāciju, lai izrēķinātos ar cilvēku, kurš bijis visu lielāko neatkarīgo Baltkrievijas interneta informācijas kanālu redaktors.

 

Notikušā izmeklēšanu sākusi  Starptautiskā civilās aviācijas organizācija (ICAO). Jāpiebilst, ka jebkurā gadījumā, pat ja lidmašīnā sākušās nekārtības un ticis apgalvots, ka tajā ievietota bumba, tuvāk būtu bijis lidot līdz Viļņas lidostai. Turklāt iespējamā Baltkrievijas drošības dienesta darbinieku klātbūtne lidmašīna liek domāt, ka nekārtības, ja tādas bijušas, izraisījuši viņi. Protams, dažu dienu laikā viss tiks noskaidrots, jo pasažieri liecinās, kās notika vai nenotika lidmašīnas salonā. 

 

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda izplatījis paziņojumu, kurā pieprasa, lai Minskas režīms nekavējoties atbrīvo Protaseviču, kuram Lietuva piešķīrusi patvērumu, un arī aicina Eiropas Savienību (ES) un NATO reaģēt uz notikušo. ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens paziņojois, ka Amerikas Savienotās Valstis stingri nosoda Baltkrievijas režīma rīcību, piespriežot  aviokompānijas "Ryanair" lidmašīnu nolaisties Minskas lidostā, kā arī pieprasa atbrīvot opozīcijas medija "Nexta" dibinātāju Romānu Protaseviču, kurš bija lidmašīnas pasažieru vidū. Latvijas Saeimas Ārlietu komisija un vairāku citu Rietumvalstu parlamentu Ārlietu komisiju priekšsēdētāji kopīgā paziņojumā nosodījuši Baltkrievijas režīma veikto civilās lidmašīnas sagrābšanu.

 

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs paziņoja, ka atvijas izpratnē būtu veicami četri soļi saistībā ar nedēļas nogalē notikušo pasažieru lidmašīnas “Ryanair” sagrābšanu Baltkrievijas gaisa telpā. Ministrs teica, ka pirmais solis būtu plašākas sektorālas ekonomiskās sankcijas, otrais solis – pārtraukt izmantot Baltkrievijas gaisa telpu starptautiskiem lidojumiem, bet trešais solis varētu būt pārtraukt apkalpot un uzņemt Baltkrievijas aviokompānijas, īpaši nacionālo aviokompāniju “Belavia”.Rinkēvičs informēja, ka viņš svētdien šo jautājumu pārrunājis ar Latvijas Valsts prezidentu Egilu Levitu, kurš rosinās savus Baltijas kolēģus “šo jautājumu pacelt starptautiskajās organizācijās, līdz pat ANO Drošības padomei”, jo “pēc būtības mēs esam saskārušies ar valsts veiktu gaisa pirātismu, ko daudzi sauc pat par terorisma aktu. Tas jau ir drauds starptautiskajai drošībai un kārtībai.” Latvijas Ārlietu ministrs arī sacīja, ka būtu jāvērtē arī Baltkrievijas hokeja izlases dalība pašlaik Rīgā notiekošajā pasaules hokeja čempionātā, taču šis jautājums ir Starptautiskās Hokeja federācijas ziņā. Un te uzreiz jāpiebilst, ka šī hokeja federācija tās prezidenta Renē Fāzela personā ir liels Putina draugs, kurš savukārt atbalsta Lukašenko, tādēļ maz izredžu, ka šī federācija jebkādā veidā reaģēs. Ja atceramies, tad tā līdz pēdējam brīdim gribēja rīkot čempionātu Baltkrievijā, līdz starptautisko sponsoru atteikšanās atbalstīt čempionātu, ja tas notiks Baltkrievijā, lika Fāzelam mainīt lēmumu.

 

Notikušais manuprāt liecina par to, ka turpmāk Baltkrievija var pārtvert un nosēdināt jebkuru lidmašīnu, kura šķērso tās gaisa telpu, ja tajā atradīsies kāds tai netīkams žurnālists, amatpersona vai vienkārši arī kādas citas valsts pilsonis. Tādēļ Eiropas savienībai un arī ASV ir steidzīgi jālemj ne tikai par Baltkrievijas gaisa telpas neizmantošanu, bet par nopietnām sektorālām sankcijām. Tikmēr pasažieriem, kuri izmanto avioreisus būtu rūpīgi jāizpēta maršruti un jāatsakās lidot tar tiem reisiem, kuri šķērso Baltkrievijas gaisa telpu – gan savas drošības dēļ, gan tādēļ, ka, izvēloties to aviokompāniju reisus, kas nešķērso Baltkrievijas gaisa telpu, mudinās aviokompānijas rīkoties. Pretējā gadījumā mēs varam saskarties ar traģēdijām, kuras šobrīd mēs droši vien pat nespējam iztēloties.

 

 


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)



atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA