EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Ekspresīvā abstrakcija Jelgavā
25438

   03.08.2012

Visu vasaru kopš 31. maija Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā skatāmas Lidijas Dombrovskas-Larsenas gleznas.

Mākslas darbi atceļojuši no Austrālijas un kā mākslinieces dāvinājums  iekļausies mūzeja mākslas darbu kollekcijā. Starp citu, tāpat arī gleznotājas Ritas Valneres šovasar Jelgavai uzdāvātās 55 dažādu periodu gleznas un 37 zīmējumi.

Gleznotājas un rakstnieces Lidijas Dombrovskas-Larsenas senču saknes meklējamas Zemgalē.  Viņa stāsta, ka tēvs un tēvabrālis, Zemgales saimnieka dēli, mācījušies Jelgavas reālskolā, bet viņa pati ciemojusies pie tantes Jelgavā, kuŗai māja bijusi pie Zirgu tirgus, taču kaŗa laikā diemžēl   nodegusi. Sakņu tēma laikam mūsos ir ļoti spēcīga, pat tālā pasaules malā senči apciemo pēctečus un liek atcerēties savus pirmsākumus. Tāpēc nav brīnums, ka Lidija Dombrovska-Larsena nolēmusi uzdāvināt Jelgavai 14 gleznas.

Kā zināms, māksliniece mācījusies Karaliskajā Mākslas akadēmijā Kopenhāgenā, darbojusies starptautiskajā mākslinieku un literātu apvienībā Cobra, kas nodevās abstraktajam ekspresionismam, Parīzē studējusi F. Ležē (Fernand Léger) skolā, kas veicināja eksperimentēšanu un novatorismu. Moderno strāvojumu apguve un kontakti ar sava laika slavenajiem modernistiem, starp tiem arī ar Pikaso un Šagalu, noteikusi latvietes personisko rokrakstu, mākslas izpratni un pasaules uzskatu.

Viņas māksla ir atraisīta pašatklāsme, emocionāli uzlādēta, iekšēji dinamiska, dekoratīvi izteiksmīga, pozitīvi noskaņota. Reālitātē gūtie personiskie iespaidi spontāni klājas uz gleznas virsmas lielos krāslaukumos, kuŗos konkrētas lietas mijas ar šķietami nevērīgu līniju ritmiem, krāsu punktiem un laukumiem. Lidijas Dombrovskas-Larsenas darbus var uzskatīt par impulsīviem romantiķes gūto emociju un pārdomu pierakstiem. Šajos piezīmju tulkojumos mākslas valodā katrs izlasīs kaut ko savu, ļaujoties gleznu krāsu un ritmu iedarbībai.

Pati māksliniece savus darbus sauc par „ekspresīvām abstrakcijām”, tādi  dzimtenes mākslā sastopami maz. Tāpēc ir ļoti patīkami, ka muzeju kolekcijās ārpus Rīgas parādās darbi, kas atspoguļo latviešu mākslas daudzveidību kā mūsu zemē Baltijas jūras krastā, tā tālu aiz tās robežām - plašajā pasaulē.

Māris Brancis


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)



atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA